Per 9 mėnesius jau dvigubai viršytas pernai sulaikytos kontrabandos kiekis

0
194

Suskaičiavus šiemet sulaikytus nelegalius rūkalus, paaiškėjo, kad per devynis mėnesius muitininkams jau įkliuvo 13,1 mln. pakelių cigarečių kontrabandos. Tai beveik dvigubai daugiau, nei pernai (6,8 mln. pakelių) tuo pačiu metu. Sulaikytų rūkalų vertė – daugiau nei 46,4 mln. eurų, o beveik visos (94 proc.) iš šių cigarečių yra baltarusiškos.

Pagal bendrovės „Nielsen“ atliekamus „tuščių pakelių“ tyrimo duomenis, šiuo metu nelegalios cigaretės Lietuvoje užima apie 22,4 proc. tabako gaminių rinkos (pernai siekė 21,3 proc.).

Pagrindinė muitinės analitikų prognozė – kad šiemet stipriai išaugs į Lietuvą gabenamos cigarečių kontrabandos kiekiai – pasitvirtino. Muitininkai iki šių metų rugsėjo pabaigos jau sulaikė 85 proc. daugiau nelegalių rūkalų, nei pernai tuo pat metu.

Atitinkamai, trečdaliu (33 proc.) išaugo dėl tabako gaminių kontrabandos Muitinės kriminalinėje tarnyboje pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičius (pernai buvo 52, šiemet – 69). Užkardyta žala valstybei irgi siekia įspūdingą – 43,48 mln. eurų sumą.

„Karščiausia“ kovos su cigarečių kontrabanda zona vėl buvo pasienis su Baltarusija, kur sulaikyta 59 proc. nelegalių rūkalų. Dar 15 proc. sulaikyta prie sienos su Lenkija, o 26 proc. – šalies viduje.

Pastebima, kad nuo gegužės mėnesio ES įsigaliojęs draudimas prekiauti mėtinėmis cigaretėmis, kiek paveikė cigarečių kontrabandos srautus Lietuvoje. Mėtinių cigarečių kontrabanda padidėjo du kartus – tokie rūkalai šiuo metu sudaro 6 proc. bendro šiemet sulaikyto tabako gaminių kontrabandos kiekio (pernai sudarė 3 proc.).

Tačiau nepasitvirtino metų pradžios prognozė, jog gali suaktyvėti kaitinamojo tabako („Heets“) kontrabanda. Kol kas šiemet tefiksuoti trys tokios kontrabandos sulaikymai (60,7 tūkst. vnt. kaitinamojo tabako), visi – per pirmąjį metų ketvirtį.

Reikia pastebėti, kad būtent Lietuvos muitinės pareigūnams tenka bene didžiausias krūvis kovoje su šešėliniais tabako gaminiais. Per tris šių metų ketvirčius muitininkų sulaikyta cigarečių kontrabanda sudaro net 92 proc. iš šiemet visų Lietuvos teisėsaugos institucijų sulaikytų nelegalių rūkalų kiekio.

Vis dar išlieka itin stambių kontrabandos krovinių gabenimo vilkikais tendencija – trečią metų ketvirtį netrūko sulaikymų, kai į vilkiko puspriekabėje rasta 1000-1500 dėžių cigarečių kontrabandos.

Taip pat aktualia ir muitinės pareigūnų padidinto dėmesio reikalaujančia zona išliko geležinkelio transportas, kuriuo ir šiemet aktyviai gabenami nemaži, įmantriai užmaskuotos cigarečių kontrabandos kiekiai. Pvz., vien Kenos geležinkelio poste šių metų pradžioje muitininkai 100 tūkst. eurų vertės cigarečių siuntą rado paslėptą traukiniu iš Baltarusijos gabentame pamatinių blokų krovinyje. Cigaretės buvo supakuotos į geležinius „karstus“ ir aplietos betonu.

Spalio pradžioje Kenos geležinkelio posto muitinės pareigūnai apie 240 tūkst. pakelių rūkalų (vertė maždaug 850 tūkst. eurų.) aptiko traukiniu iš Baltarusijos vežtose statybinėse plokštėse. Kiekvienoje jų buvo įrengtos slėptuvės – geležinės dėžės, pilnos cigarečių.

Muitinės pareigūnai tikisi, kad geležinkelio transportui tikrinti pritaikytos naujos ir modernios techninės priemonės artimiausioje ateityje padės sustiprinti traukiniais gabenamų krovinių kontrolę.

 

LR muitinės informacija