Per metus 10 proc. atpigo degalai ir tepalai. Daugiau viskas brango: labiausiai malkos – net 70 proc.

0
81

Išankstiniais Valstybės duomenų agentūros duomenimis, per balandžio mėn. Lietuvoje kainų lygis pakilo 0,2 proc. – mažiau nei vidutiniškai padidėdavo 2017–2019 m. balandžio mėnesiais (0,9 %), t. y. tuo laikotarpiu, kai nebuvo ekonomikos raidos iššūkių dėl karo ar pandemijos.

Metinė infliacija Lietuvoje mažėja septintą mėnesį iš eilės ir balandžio mėn. sudarė 13,3 proc. (rugsėjo mėn. – 22,5 %). Sumažėjus energijos išteklių, maisto žaliavų ir krovinių gabenimo jūriniais konteineriais kainoms, spaudimas infliacijai slopsta. Tą rodo ir kiti duomenys. Pavyzdžiui, apdirbamosios gamybos produkcijos, išskyrus rafinuotus naftos produktus, metinis gamintojų kainų augimas vidaus rinkoje, palyginti su piku, pasiektu praėjusių metų liepos mėn., sumažėjo beveik tris kartus ir šių metų kovo mėn. sudarė 12,3 proc. Mažėja ir importuotų prekių metinis kainų augimas. Atsižvelgiant į tai, numatoma, kad metinė infliacija ir toliau mažės – vienaženklė ji turėtų tapti jau šių metų birželio mėn. Tikėtina, kad birželio mėn. darbo užmokesčio augimas jau viršys infliaciją ir gyventojų perkamoji galia pradės didėti.

Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų, įvairių prekių ir paslaugų, viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugų kainų padidėjimas.

Komentaro autorė – Laura Mociūnaitė, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnioji ekonomistė