Pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) sandorių buvo 15 proc. mažiau nei praėjusiais metais

0
216
DCIM100MEDIADJI_0639.JPG

Mažesnį šių metų rezultatą lėmė dėl karo Ukrainoje tebesitęsiantis geopolitinis neapibrėžtumas, taip pat objektyvios ekonominės priežastys: infliacija ir sumažėję gyventojų lūkesčiais, teigia įregistruotų NT sandorių dinamiką analizuojančio Registrų centro analitikai.

„Pirmasis šių metų pusmetis pagal įregistruotų NT sandorių skaičių yra kuklesnis nei praėjusiais metais ir tam yra objektyvios priežastys: neapibrėžtumas tarptautinėje erdvėje ir pokyčiais šalies ekonomikoje. Visa tai lemia atsargesnį vartojimą ir galimai sulaiko dalį pirkėjų nuo investicijų į nekilnojamąjį turtą. Be to, nereikėtų pamiršti, kad praėję metai pagal NT sandorių skaičių buvo rekordiniai ir būtų sunku tikėtis, jog tokie rezultatai bus pakartoti ir šiemet”, – sako Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.

Pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje iš viso įregistruota 66,5 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių – 15 proc. mažiau nei praėjusių metų sausį-birželį (78,7 tūkst.). Vien tik šių metų birželį įregistruota 12,2 tūkst. NT sandorių, arba 19 proc. mažiau nei 2021 metų birželį (15 tūkst.), bet 10 proc. daugiau nei šių metų gegužę (11,1 tūkst.)

Šiemet visoje šalyje įregistruota 17,3 tūkst. butų pardavimų – 11 proc. mažiau nei 2021 metų sausį-birželį (19,5 tūkst.), o vien tik per šių metų birželio mėnesį – 3,1 tūkst., arba 12 proc. mažiau nei 2021 metų birželį, bet 7 proc. daugiau nei šių metų gegužę.

Vilniuje šiemet buvo įregistruota 6,2 tūkst. butų pardavimų, arba 14 proc. mažiau nei prieš metus. Kaune butų sandorių skaičius per metus sumažėjo 18 proc. iki 2,2 tūkst., o Klaipėdoje fiksuotas taip pat 18 proc. butų sandorių sumažėjimas – iš viso įregistruota apie 1,5 tūkst. butų sandorių.

„Butų pardavimų kreivė artėjant vasarai šiek tiek kilstelėjo į viršų, tačiau bendras metinis visos šalies rezultatas vis dar yra maždaug dešimtadaliu mažesnis. Didmiesčiuose sandorių skaičiaus sumažėjimas yra kiek didesnis nei šalies vidurkis. Tačiau yra ir savivaldybių, kuriose butų pardavimai šiemet, palyginti su praėjusiais metais, netgi išaugo, pavyzdžiui, Akmenės, Anykščių, Jurbarko, Pasvalio, Prienų, Raseinių, Rokiškio, Šiaulių, Telšių, Trakų, Vilkaviškio ir Vilniaus rajonai”, – kalba P. Rudzkis.

Pirmąjį šių metų pusmetį visoje Lietuvoje taip pat įregistruota 6,7 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų – 11 proc. mažiau nei 2021 metų atitinkamą laikotarpį (7,5 tūkst.). Vien tik per šių metų birželį įregistruota 1,3 tūkst. gyvenamųjų namų pardavimų, arba 15 proc. mažiau nei praeitų metų birželį, bet 16 proc. daugiau nei šių metų gegužę.

Visoje šalyje taip pat įregistruota 32,5 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų – 18 proc. mažiau nei 2021 metų pirmąjį pusmetį (39,7tūkst.), o vien tik per birželio mėnesį – 5,9 tūkst., arba 23 proc. mažiau nei praeitų metų birželį, bet 11proc. daugiau nei šių metų gegužę.