Pirmojo rinkos liberalizavimo etapo vartotojai sunerimę: sutartys baigiasi, už elektrą teks mokėti 6 kartus brangiau

0
112

Elektros kainoms toliau sėjant nerimą tarp gyventojų ir verslo, ypač sudėtingą sprendimą turi priimti pirmosios rinkos liberalizavimo bangos buitiniai elektros vartotojai. Prieš dvejus metus sudarytos sutartys su fiksuota kaina eina į pabaigą, o naujas jie turi pasirašyti elektrai išbrangus kone 6 kartus.

Pirmajam liberalizavimo etapui buvo priskirti daugiau nei 5000 kWh elektros energijos per metus sunaudojantys vartotojai, jų skaičius siekia apie 98 tūkst.

„Šie gyventojai fiksavo elektros kainą 2020-aisiais, kai elektra rinkoje kainavo kone 6 kartus mažiau. Deja, tačiau pasirašant naujas sutartis šiandien, kainos negali likti tokios pačios, toks tiekėjų siūlymas būtų neatsakingas ir rizikingas. Suprantame ir šių gyventojų situaciją – pirmajam liberalizavimo etapui buvo priskirti vartotojai, sunaudojantys daugiausiai elektros, tad natūralu, jog jiems išaugusios kainos kerta itin skaudžiai. Todėl ieškome galimybių pasiūlyti sąlygas, kurios padėtų sumažinti keliskart didesnių sąskaitų už elektrą šoką“, – sako energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ valdybos narė Neringa Petrauskienė.

Jos teigimu, kai elektros kainų pokyčiai yra sunkiai prognozuojami, svarbiausia, ką gali padaryti vartotojai su besibaigiančiomis sutartimis – rinktis ne ilgam laikotarpiui fiksuotą kainą, o kuo lankstesnes sąlygas. Toks yra bendrovės siūlomas naujas planas „Atviras“. Jo tarifas fiksuojamas tik 6-iems mėnesiams, po kurių, rinkoje pasikeitus situacijai ir kainoms, gali būti perskaičiuojamas arba dar pusmečiui paliekamas toks pats.

„Šiandien daugiausia nuogąstavimų iš vartotojų, kurių sutartys su tiekėju eina į pabaigą, girdime būtent dėl kainos fiksavimo ilgam laikotarpiui. Tikimasi, jog pavasarį kainos stabilizuosis, dažnas mano, kad jos pagaliau kris. Naujas planas ir sprendžia šį klausimą – sutartis neterminuota, o joje numatyta kaina peržiūrima ir atnaujinama kas 6 mėnesius, priklausomai nuo situacijos rinkoje“, – aiškina N. Petrauskienė.

„Atviro“ plano tarifas – 0,424 ct/kWh – yra mažiausias iš visų „Elektrum Lietuva“ tarifų, siūlomų buitiniams vartotojams ir vidutiniškai 10 proc. mažesnis už dabartinį rinkos vidurkį. Netrukus paaiškės, kiek jį dar sumažins valstybės mokama kompensacija nuo 2023 m. sausio 1 d. – ji bus tvirtinama kartu su šalies biudžetu kitą savaitę.

Neterminuotą sutartį su šiuo planu gyventojai gali pasirašyti jau dabar, rinkdamiesi elektros tiekimo pradžią nuo 2023 m. sausio 1 d. Planui nėra taikomas mėnesinis paslaugos mokestis, klientas nėra susaistomas jokiais įsipareigojimais ir nutraukti sutartį gali bet kada, nepatirdamas nuostolių. Šis tarifas galioja iki spalio 18 d., vėliau bus peržiūrimas.