Po pamokų sportuoja vos 1 iš 10 moksleivių: vilniečiai ėmėsi koreguoti liūdinančią statistiką

0
156

Šalies paauglių fizinis aktyvumas pasiekęs rekordines žemumas: Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuvoje kasdien aktyviai bent po 1 valandą judančių jaunuolių nuo 1994 m. sumažėjo trečdaliu. Šiuo metu pagal vaikų ir paauglių fizinio aktyvumo rodiklius, rekomenduotinus  PSO, esame priešpaskutinėje vietoje iš visų ES šalių. Aktyviau sportuoja vos 14 proc. berniukų ir tik 6 proc. mergaičių, o ilgiau, nei rekomenduojama, fiziškai aktyvūs būna tik 1 iš 5 mokyklinio amžiaus vaikų. Higienos instituto atliktas mokinių gyvensenos tyrimas padėjo išsiaiškinti, kad ne pamokų metu sportuoja vos 1 iš 10 moksleivių.

Taigi norėdama pakoreguoti nerimą keliančią statistiką, Vilniuje įsikūrusio sporto klubo „CrossFit Laisvė“ administracija užmezgė bendradarbiavimą su Sporto rėmimo fondu. Visus metus nuo 2021 m. kovo mėn. 12–17 m. jaunuoliai 2 kartus per savaitę galėjo nemokamai sportuoti. Projekto tikslai – ugdyti paauglių norą būti fiziškai aktyviems, pagerinti bendrąjį fizinį pasirengimą.

„Tai buvo mūsų pirmas didesnės apimties projektas. Parengėme 12 mėnesių keturių etapų projektą. Išsikėlėme tikslą įtraukti į treniruotes bent 200 jaunuolių. Sporto rėmimo fondui patvirtinus projektą gavome finansavimą sporto įrangai papildyti“, – pasakoja sporto klubo vadovas Romas Kirkilas.

Treniruočių metu buvo parenkami įvairūs pratimai, mokomasi taisyklingai atlikti judesius, o didžiausia projekto nauda – fizinio aktyvumo, sveikos gyvensenos populiarinimas bei, žinoma, geros emocijos.

Sportuoti galimybę turėjo visi norintieji

„CrossFit Laisvė“ vadovas džiaugiasi, kad nereikėjo rengti jokios specialios atrankos ir vadovautis principu „kuris pirmesnis, tas gudresnis“: buvo priimti visi norintys ir galintys sportuoti jaunuoliai. Juk vienas iš projekto keliamų tikslų – sudominti ir suburti bent 200 jaunųjų sportininkų.

Viskas vyko grupinių treniruočių principu, visi kartu atliko tuos pačius pratimus, tačiau kiekvienas pratimas buvo individualiai pritaikomas pagal paauglio fizinį pajėgumą. Taip pat susirinko grupė jaunuolių, kurių fizinis pasirengimas buvo aukštesnio lygio, tad teko formuoti atskirą grupę: jai buvo pritaikyta sudėtingesnė ir intensyvesnė CrossFit treniruočių programa.

Apskritai „CrossFit Laisvė“ sporto klubo paslaugos orientuotos į visus šalies gyventojus tiek pagal fizinį pasirengimą, tiek ir pagal amžių. Pavyzdžiui, klubas dažnai rengia nemokamas virtualias šeimų treniruotes. Sportuoti jose gali visi norintieji. Viskas, ko reikia – tik išmanusis įrenginys ir internetas. Taip pat sporto klube „CrossFit Laisvė“ bent kelis kartus per savaitę susirenka ir sportuoja ir senjorai.

Visuomenės aktyvumo didinimas numatytas ir nacionalinėse strategijose

„CrossFit Laisvė“ drauge su Sporto rėmino fondu įgyvendintas projektas puikiai atliepia svarbiausių šalies strateginių dokumentų – nuo Valstybinės sporto plėtros strategijos iki Lietuvos pažangos strategijos „Lietuva 2030“ – tikslus bei uždavinius.

Šiose strategijose numatyta sistemingai didinti visuomenės supratimą, kad fizinis aktyvumas, sportavimas yra darnios asmenybės prielaida ir visuotinė vertybė, skatinti sveikatinimą jau ikimokyklinio ugdymo įstaigose, jaunimą paraginti dalyvauti savanoriškoje sportinėje veikloje, didinti sportuojančių ir besimankštinančių LR gyventojų skaičių, remti visą gyvenimą trunkančio sveikatos ir sveikos gyvensenos ugdymo (-si) ir mokymo (-si) iniciatyvas. Visus šiuos uždavinius sujungia vienas bendras leitmotyvas – skatinti visas gyventojų grupes rinktis adekvatų fizinį aktyvumą, mažinantį laiką, praleidžiamą pasyviai.

Sėkmingai įgyvendinus projektą Nr. SRF-SIĮ-2020-1-0052 „Vaikų ir jaunimo fizinio aktyvumo skatinimas, įtraukiant juos į reguliarias sporto veiklas“ tiesiogiai prisidedama prie dokumentuose įvardytų tikslų bei uždavinių realizavimo praktiškai: paaugliai skatinami daugiau sportuoti, didinamas jų fizinis aktyvumas, populiarinamas sportas bei sveika gyvensena, nė neminint daugybės papildomų naudų.