Praėjusiais metais Lietuvos muitinė sulaikė rekordinį kiekį tuščių vaistų ir cigarečių pakuočių 

0
150

Pareigūnai nustatė net 658 atvejus, kai iš trečiųjų šalių gabenamos prekės buvo sulaikytos dėl intelektinės teisės pažeidimų. Iš viso sulaikyta 3 811 903 vnt. prekių. 2021 m. buvo sulaikyta 133 874 vnt., 2020 m. – 79 659 vnt. prekių. Pernai metų sulaikytų prekių skaičiui reikšmingos įtakos turėjo du sulaikyti kroviniai su tuščiomis vaistų bei cigarečių pakuotėmis.

Vasario mėnesio pradžioje Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai Malkų įlankos jūrų uosto poste sulaikė iš Honkongo atkeliavusį krovinį – 3 mln. 785 tūkstančių vienetų kartoninių cigarečių pakelių ruošinių. Apie galimai aptiktas klastotes muitinės pareigūnai informavo prekių ženklų atstovus. Cigarečių pakelių ruošiniai atrodė puikios kokybės ir tik atlikus ekspertizę buvo patvirtinta, kad tai klastotės. 

Rugsėjo mėnesį Kybartų kelio posto muitinės pareigūnams įkliuvo Rusijos pilietis, bandęs į Lietuvą  nelegaliai atgabenti 110 vienetų įvairių vaistinių preparatų pakuočių su rusiškais pavadinimais – „Asparkam“, „Ksantynola Nykotynat“, „Amoksicilin“ ir „Omeprazol“. Manoma, kad kontrabandininkai galėjo planuoti šias tuščias vaistų pakuotes užpildyti Lietuvoje, kai ją būtų pasiekęs iš Kaliningrado srities atvežtas šių tuščių dėžučių turinys.

Dar vienas neretai pasitaikančių intelektinės nuosavybės teisių pažeidimo pavyzdys užfiksuotas prieš pat Kalėdas. Gruodžio 22 d. Klaipėdos teritorinės muitinės Pilies jūrų uosto posto pareigūnai jūriniame konteineryje aptiko 72 vnt. žaislų-seifų dėžes su užrašu „Avengers“ ir 288 vnt. stalo žaidimų su užrašu „Monopolija“. Apie galimai aptiktas klastotes informuoti prekių ženklų atstovai. Pastarieji patvirtino, kad sulaikyti žaislai yra pagaminti pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises, todėl turi būti konfiskuoti ir sunaikinti.

Iš tiesų padirbinius, kurie atrodo labai panašūs į originalus, atpažinti itin sunku, tai ir toliau lieka vienu iš pagrindinių iššūkių, su kuriuo susiduria tiek muitinės darbuotojai, tiek patys pirkėjai. Kitas iššūkis – padirbinių gabenimo būdų įvairovė. Jie gabenami kelių transportu, geležinkeliais, oro transportu – visais įmanomais būdais. Sulaikomų prekių apžvalga rodo, kad klastojama praktiškai viskas – rūbai, avalynė, papuošalai, automobilių detalės, maistas, alkoholis, žaislai, vaistai.

LR muitinės informacija