Prasidės Rūdninkų karinio poligono, kurio plotas siekia beveik 17 tūkst. hektarų, teritorijos žymėjimo darbai, kurie padidins aplinkinių gyventojų ir gamtos mėgėjų saugumą

0
266

Šiuo metu ir anksčiau visi norintys asmenys galėjo nevaržomai lankytis, uogauti ar grybauti karinio poligono teritorijoje, visgi poligono Šalčininkų rajone atkūrimas ir praktinis naudojimas keis šią nuostatą.

Atsižvelgiant į oro sąlygas, vietovės ypatumus bei darbus atliekančių įmonių pajėgumus iki 2023 metų vidurio tikimasi įspėjamaisiais, draudžiamaisiais ir informaciniais ženklais, kurie bus įrengiami pagal Poligonų ir pavojingų teritorijų žymėjimo schemą, sužymėti visą atkurto Rūdninkų karinio poligono teritoriją. Įvykdžius šiuos darbus poligone, laikantis Krašto apsaugos ministerijos patvirtintų taisyklių, ir kitų teisės aktų reikalavimų, ir toliau bus galima lankytis be apribojimų išskyrus pavojingas teritorijas, jei jose vyksta kovinio šaudymo pratybos.

Siekiant kuo greičiau paženklinti poligono teritoriją, gerai matomuose takuose ar proskynose bus įrengti standartiniai ženklai – įkasami teritoriją žymintys, raudonos ir baltos spalvos juostomis nudažyti stulpeliai ir įrengiami informaciniai stendai, kuriuose pateikiamas karinio poligono teritorijos žemėlapis, laikymosi taisyklės, o ateityje bus pateikiama informacija apie pratybas bei telefonų numeriai pasiteirauti. Raudonos ir geltonos spalvų juostomis nudažyti stulpai ir pritvirtinta lentele su užrašu „Pavojinga teritorija“, užkardai su raudonos ir geltonos spalvų juostomis ir draudžiamuoju ženklu žymės pavojingas teritorijas, kuriose dėl tam tikrų šaudmenų ar sprogmenų naudojimo gali kilti pavojus žmogaus, gyvūnų gyvybei ar materialinėms vertybėms. Ateityje planuojama šaudyklų pavojaus zonų ženklinimui panaudoti modernius sprendimus – elektronines sistemas.

Sovietinės okupacijos metais šioje teritorijoje veikė aviacijos poligonas, tad nuo liepos 11 d. prasidėjus išminavimo darbai visoje poligono teritorijoje jau yra išžvalgyta 746,8 ha teritorija, rasti 2 aviaciniai sprogmenys. Siekiant surasti ir sunaikinti visus nuo sovietinių laikų užsilikusius aviacinius sprogmenis išminavimo procesas tęsis kelis ateinančius metus. Vizualinio vertinimo ir išminavimo darbus atlieka Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos kariai, kurie dirba visoje Lietuvoje, tiek karinėse teritorijose, tiek vyksta į visus iškvietimus kai randami sprogmenys civilinėse teritorijose, taip pat atlieka planinius neutralizavimo darbus.

Rūdninkų kariniame poligone jau baigtos rekonstruoti 100 ir 400 metrų šaudyklos, kurios yra sužymėtos pagal Lietuvos kariuomenės reikalavimus, o sertifikavimo procesui užbaigti liko gauti neskraidymo zonos leidimą.