Skenduolių statistiką blogina pervertinantys savo jėgas

0
39

Skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šių metų pirmąjį pusmetį nuskendo 59 žmonės, o išgelbėti pavyko 17. Pernai tuo pačiu metu skenduolių buvo mažiau – 45, išgelbėta daugiau – 28 gyventojai. Dažniausiai ugniagesiams gelbėtojams teko traukti žmones iš tvenkinių, skaičiuojama, kad vyrų iš vandens telkinių ištraukiama 5 kartus daugiau nei moterų. Viena pagrindinių skendimo priežasčių – galimybių pervertinimas.

Alkoholis – ne vienintelė priežastis

„Anksčiau alkoholis buvo bene dažniausia liūdnos skendimų statistikos priežastis, bet dabar drįstu teigti, kad visuomenė keičiasi. Žmonės vis aktyviau propaguoja sveikesnį gyvenimo būdą. Tas džiugina, bet, aišku, atvejų, kai žmogus skęsta būdamas neblaivus, dar tikrai pasitaiko itin dažnai. Alkoholis, kaip žinia, tik dar labiau paskatina pervertinti savo galimybes“, – komentuoja Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 5-osios komandos ugniagesys gelbėtojas, naras, Lietuvos sporto universiteto dėstytojas Artūras Petrovas.

Jis sako, kad ugniagesiai gelbėtojai vis dažniau susiduria su atvejais, kai skęsta vidutinio amžiaus, 40-55 m.,  gyventojai, dažniausiai – vyrai, kurie paprastai būna įsitikinę, kad jų sveikata ir fizinis pasirengimas yra puikūs.

„Žinote, kartais net gelbėtojams, dirbantiems baseine, sakau – jei keliuose takeliuose matote plaukiančius, pavyzdžiui, pensinio amžiaus moterį, jaunuolį, vaiką ir maždaug 40-55 metų raumeningą vyruką, tai neapsigaukite – pastarąjį takelį stebėkite ne ką akyliau, o gal netgi dar labiau akylai. Išties, tokiame amžiuje dažnai pasitaiko įvairių situacijų, kai žmones staiga „surakina“ ar ištinka sveikatos problemų. O juk tokiame amžiuje negi pripažinsi sau, kad reikia būti atsargiam, juk pats jėgų žydėjimas! Žinoma, protingai pasverti savo galimybes turim visi, bet labai kviečiu ir tuos, kurie itin pasitiki savo jėgomis, įsitikinę, kad plaukti moka puikiai, o sveikata niekada nesiskundė“, – ragina ugniagesys gelbėtojas.

Tai, kad lietuviai linkę pervertinti savo galimybes, liudija ir reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa, atlikta šių metų gegužę „Impuls“ plaukimo akademijos užsakymu. 28 proc. lietuvių tikina, kad vandenyje jaučiasi drąsiai ir užtikrintai, daugiau ne pusė (56 proc.) respondentų savo plaukimo įgūdžius vertina vidutiniškai, o 16 proc. suaugusiųjų atsakė nemokantys plaukti. Visgi realybė yra kitokia – patikrinus svarbiausius kriterijus, kuriuos specialistai laiko būtinais mokant plaukti, pasirodo, tik iki 10 proc. gyventojų galėtų teigti iš tiesų mokantys plaukti.

Laikoma, kad suaugęs žmogus moka plaukti, jei:

yra įvaldęs bent du taisyklingus plaukimo stilius,

gali nuplaukti 400 metrų be sustojimo,

geba panerti bent į 1,5 metrų gylį,

orientuojasi aplinkoje staiga atsidūręs vandenyje,

gali išsilaikyti vandens paviršiuje plūduriuodamas.

Tai, kad dažna skendimų priežastimi tampa savo galimybių pervertinimas, pabrėžia ir ilgametė plaukimo trenerė Modesta Rudokienė. „Išties, vis dar daug kam atrodo, kad mokėjimas plaukti tėra gebėjimas paplaukti kelis ar kelias dešimtis metrų ir to pakanka, kad vandenyje jaustumėmės užtikrintai. Anaiptol. Gebėjimas taisyklingai kvėpuoti, plūduriuoti ir nepasimesti vandenyje – ne ką mažiau svarbūs komponentai“, – atkreipia dėmesį „Impuls“ plaukimo akademijos trenerė.