Prokuratūra ir policija kviečia visus Lietuvos gyventojus vengti provokacijų

0
254

Dėl užsienio valstybės simbolių išniekinimo prie Baltarusijos Respublikos ambasados pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros specializuoto skyriaus prokurorai, tyrimą atlieka Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.

Dėl praėjusią savaitę Vilniuje sumušto Rusijos Federacijos ambasados diplomato Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate taip pat atliekamas ikiteisminis tyrimas, kurį organizuoja ir jam vadovauja Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorai. Situacija dėl vykstančių karinių veiksmų Ukrainoje tiek mūsų šalyje, tiek visame pasaulyje yra įtempta. Todėl Lietuvos Respublikos prokuratūra ir Lietuvos policija, visapusiškai palaikydama Ukrainą, prašo visų Lietuvos žmonių būti oriais ir atsakingais, vengti bet kokių provokacijų, nesibrauti į Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos ambasadas ar konsulines įstaigas, neniekinti šių valstybių simbolių, nekurstyti neapykantos prieš kitos tautos, etnines ar kitokią žmonių grupę, vengti smurto prieš šių šalių diplomatus ir piliečius. Lietuvos Respublikos prokuratūra ir Lietuvos policija visiems primena, kad tokie veiksmai yra nusikalstami, už juos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse yra numatyta baudžiamoji atsakomybė.

Lietuvos žmonės ne tik gali, bet ir turi pareikšti savo nuomonę dėl vykdomos agresijos prieš Ukrainą, tačiau prašome daryti viską, kad būtų išvengta provokacijų ir nesusipratimų. Matant galimas provokacijas ar kitus nusikalstamus veiksmus, prašome nedelsiant apie tai pranešti prokuratūrai arba policijai. Lietuva yra teisinė valstybė, prieš įstatymus lygūs visi, o įstatymų teikiama teisinė apsauga taikoma visiems vienodai, nedarant jokių išimčių. Todėl, nepaisant ypatingos situacijos, Lietuvos prokuratūra ir Lietuvos policija visais atvejais imsis visų įstatyme numatytų priemonių tokius provokacinius veiksmus užkardyti, o nusikalstamus veiksmus padariusius asmenis patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Savo ruožtu Teisingumo ministerija, kartu su Generaline prokuratūra ir Lietuvos policija, reaguodamos į viešojoje erdvėje, ypatingai – socialiniuose tinkluose, skelbiamus pasisakymus dėl Rusijos Federacijos ir Baltarusijos karinės agresijos prieš Ukrainą, parengė atmintinę dėl baudžiamosios atsakomybės už neapykantos kurstymą ir karo nusikaltimų neigimą ar viešą pritarimą jiems.

Anot Lietuvos Respublikos Konstitucijos, laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją yra nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija. Lietuvos Respublikoje karo propaganda yra draudžiama.

Svarbu pabrėžti, jog baudžiamoji atsakomybė už viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimą ar šiurkštų menkinimą yra numatyta ir Baudžiamajame kodekse, pagal kurio nuostatas, tam, kas viešai pritarė Lietuvos Respublikos ar ES teisės aktais arba įsiteisėjusiais Lietuvos Respublikos ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintiems genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui arba karo nusikaltimams, juos neigė ar šiurkščiai menkino, gresia laisvės atėmimo iki 2 metų bausmė.

Baudžiamoji atsakomybė kyla, kai viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas padaromas grasinančiu, užgauliu ar įžeidžiančiu būdu arba dėl to būtų sutrikdyta viešoji tvarka.

Baudžiamoji atsakomybė taip pat taikoma už kurstymą prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę. Viešas tyčiojimasis, niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį, pavyzdžiui, dėl tautybės, kilmės ir pan. gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

Kaip žinia, Seimas šių metų vasario 24 d. priėmė rezoliuciją „Dėl Rusijos ir Baltarusijos agresijos prieš Ukrainą“, kurioje konstatavo, kad Lietuva smerkia Rusijos Federacijos ir Baltarusijos karinę agresiją prieš Ukrainą ir siekį nuversti teisėtai išrinktą Ukrainos valdžią.

Taip pat svarbu akcentuoti, kad apie pastebėtus viešus pasisakymus, kurstančius neapykantą ar pritariančius karinei agresijai, galima pranešti Lietuvos policijai, Prokuratūrai, o taip pat interneto svetainės administratoriui prašant juos pašalinti.

Vilniaus apskr. VPK informacija