Rekonstruodama kultūros paveldo J. Basanavičiaus g. 14A pastatus, uždaroji akcinė bendrovė „Dobilo daigas“ planuoja šalinti devynis medžius

0
119

Siekiant išvengti nesklandumų ir paaiškinti gyventojams darbų būtinumą, organizuojamas susitikimas su sostinės gyventojais, kurio metu įmonės atstovai kartu su savivaldybės specialistais paaiškins, kodėl medžius reikia pašalinti ir kaip jau artimiausioje ateityje bus apželdinta teritorija.

Vilniaus miesto savivaldybė dėjo visas pastangas apsaugoti medžius ir reikalavo rasti sprendimus, kaip išsaugoti klevą, šešis kaštonus, uosialapį klevą ir kaukazinę slyvą. Savivaldybė nesutiko su įmonės prašymu kirsti medžius.

Vilniaus apygardos administracinis teismas, į kurį kreipėsi „Dobilo daigas“, negavęs Savivaldybės pritarimo kirsti medžius, patvirtino įmonės teisę dar kartą kreiptis dėl medžių šalinimo.

„Keletą dešimtmečių čia brendę medžiai yra išaugę prie pat pastato pamatų. Paveldosaugos specialistai tvirtina, kad šaknys ardo pastatą. Medžius įvertino ir mūsų specialistai. Deja, kad ir kaip norėtume, neturime teisinių galių juos apsaugoti“, – kalbėjo Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

J. Basanavičiaus g. 14A yra įsikūrusi kavinė. Pastatas yra nekilnojamojo kultūros paveldo objektas, priklausantis Geležinkelių valdybos pastatų komplekso terasai. „Dobilo daigas“ nuomojasi ir šalia esančią teritoriją. Šiuo metu ruošiamasi pastato rekonstrukcijai, leidimas statybai gautas 2021 m. birželį. Rekonstrukcijos projektą parengė UAB „Senamiesčio projektai“. 2019 metais jis buvo pristatytas ir suderintas su visuomene.

Pagal LR Vyriausybės nutarimą „Dėl kriterijų, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, patvirtinimo“ medžiai, augantys ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių, laikomi nesaugotinais, todėl leidimas juos kirsti nereikalingas. Anot įmonės, nepašalinus medžių, būtų neįmanoma atlikti rekonstrukcijos, be to, jie ardo pastatus, atraminę sieną. Kad medžių šaknys daro poveikį pastato pamatams, patvirtino ir VšĮ „Lietuvos arboristikos centro“ specialistai. Nors Savivaldybė nepritarė medžių šalinimui, šį sprendimą įmonė apskundė teisme. Teismas Savivaldybės argumentus nepritarti želdinių šalinimui pripažino nepakankamais ir nepagrįstais.

Savivaldybė įpareigojo „Dobilo daigas“ organizuoti susitikimą su gyventojais ir parengti bei suderinti su Savivaldybe naujų želdinių sodinimo projektą. Susitikimas su gyventojais vyks liepos 19 d., 18 val., J. Basanavičiaus g. 14A pastate.

Naujame apželdinimo projekte šalia pastatų numatyta pasodinti medelių bei krūmų, įrengti augalų vazonus.

Vilniaus m. savivaldybės informacija