Be šeimininkų priežiūros likęs būstas didina įsilaužimų grėsmę. Kita priežastis deramai pasirūpinti namais – pagal visas makroekonomines prognozes artėjantis sunkmetis. Jei ekonomikos nuosmukis pasieks panašų lygį kaip 2009–2012 m., dėl įvairių socialinių faktorių vagysčių ir apiplėšimų skaičius drastiškai išaugs.
Saugos tarnybos „Argus“ 5 patarimai, į ką atkreipti dėmesį, prieš išvykstant
- Geriausiai saugo priešgaisrinė signalizacija ir video sistema, pajungtos prie saugos pulto 24/7. Kreipkitės į profesionalus, kurie parinks geriausią sprendimą.
- Svarbiausias patarimas – patikrinkite savo signalizacijos akumuliatoriaus būklę. Jei ji kritinė, tai atostogos taps kančia. Nes dingus elektrai, sistema veiks labai trumpą laiką, o tada kažkam teks ja pasirūpinti. Per nuotolį šalinti gedimą ir ieškoti meistrų tikrai ne pats maloniausias užsiėmimas.
- Brangius daiktus laikykite taip, kad nekristų iš karto į akis. Jei turite seifą, sudėkite ten tiek, kiek telpa. Įsilaužimo atvejų ilgapirščiai, iki atvykstant greitojo reagavimo ekipažui, nespės jų pačiupti.
- Jei turite sumontuotas vaizdo stebėjimo kameras, prisiminkite aktyvuoti. Patikrinkite jų būklę ir ar stebėjimo lauko neužstoja augalai, kurie vasarą sparčiai auga.
- Kieme nepalikite jokios sodo technikos, dviračių, motociklų, keturračių, vaikų žaislų, lauko baldų ar pan. Vagys juos išsineša pasinaudoję specialia technika. Prieš tai neretai teritoriją žvalgo bepilotėmis skraidyklėmis.
„Kiekvienais metais vasarą stebime, jog neteisėtų įsibrovimų smarkiai padaugėja. Žmonės išvažiuoja iš namų ir apie tai dar papasakoja kitiems per socialinius tinklus. Ilgapirščiai to tik ir laukia. Be to, jie šnipinėja ir visais kitais įmanomais būdais, pasitelkia vaizdo stebėjimo priemones, dronus, apsimeta įvairiais agentais, darbuotojais ir panašiai. Todėl dažnu atveju, nutaikę progą, čiumpa bet kiek vertingesnius daiktus, nes puikiai žino, kur jų ieškoti. Būtent šią vasarą vadinamosios žaibiškos vagystės ir dominuoja. Todėl svarbiausia taip apsaugoti turtą, kad jį surasti užtruktų“, – tvirtina Aidas Rudys, Saugos tarnybos „Argus“ Saugos departamento vadovas.
Apsaugos profesionalai pastebi, jog gyventojai dar per menkai rūpinasi ir priešgaisrine apsauga. Vasaros pradžioje atlikta apklausa parodė, kad dūmų detektorių nėra kas penktame būste. Ir nors tokio pobūdžio nelaimės nėra itin dažnos, tačiau ugnies sukelti padariniai būna skaudžiausi. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento statistika rodo, kad per metus įvyksta apie 8 tūkst. gaisrų, iš kurių net ketvirtadalis – gyvenamosios paskirties objektuose.
„Tai išties labai dideli ir nuviliantys skaičiai. Sprendimų, kaip išvengti skaudžiausių nelaimių, tikrai yra, tačiau saugiausia tada, kai namuose ir kitose patalpose, viešuosiuose, visuomeniniuose ar verslo objektuose yra įrengta prie Centrinio apsaugos tarnybos pulto prijungta signalizacija. Tik taip galima garantuoti, kad niekada nesumažės jos funkcionalumas, o į pavojų bus sureaguota tinkamai ir laiku. Tik profesionalūs priešgaisriniai sprendimai gelbsti žmonų ir net namuose paliktų augintinių gyvybes“, – sako A. Rudys.
Vasarą, palyginti su pavasario laikotarpiu, vagysčių iš privačių valdų padaugėja maždaug 15 proc. Rugpjūtis ilgapirščiams – tikras darbymetis, o namus be signalizacijos renkasi gerokai drąsiau. Šiuo metu itin daug vagysčių iš netinkamai apsaugotų statybviečių.