Ruošiasi Vėlinėms: kapinių atliekų tvarkymui – papildomos priemonės ir rekomendacijos

0
203

Vilniaus miesto kapinėse pastatyta apie 40 papildomų konteinerių, skirtų įvairioms atliekoms. Daugelyje sostinės kapinių atliekos išvežamos kasdien, dalyje jų išvežimo periodiškumas keičiamas pagal poreikį. Šiuo metu beveik visose Vilniaus kapinėse lankytojai gali naudotis rūšiavimui skirtais konteineriais. Kairėnų ir Liepynės kapines administruojanti bendrovė atliekas rūšiuoja prieš išvežant į sąvartynus. Miesto tvarkymo ir aplinkos skyriaus duomenimis, iš Vilniuje įrengtų kapinių išvežama vis daugiau atliekų, kasmet iš viso apie 3700 tonų atliekų, apie ketvirtadalį jų sudaro vien tik per Vėlines sukauptos atliekos. Gyventojai raginami saikingai puošti artimųjų kapus ir tinkamai tvarkyti atliekas.

Pasak sostinės savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos skyriaus vedėjo Gintauto Runovičiaus, kasmet prieš Vėlines ir po jų, miesto kapinėse gerokai padaugėja įvairių atliekų. „Suprantama – žmonės lanko ir tvarko artimųjų kapus, juos puošia gėlėmis ir žvakėmis. Iš vienos pusės tai rodo, kad mirusiųjų pagerbimas yra itin gili tradicija mūsų šalyje. Kita vertus, kasmet po Vėlinių pastebimi dideli kiekiai išmestų žvakių, gėlių ir įvairių dekoracijų atspindi nesaikingo kapinių puošimo įprotį. Dėl netinkamo rūšiavimo didelė atliekų, surinktų iš kapinių, dalis keliauja į sąvartynus“, – teigia savivaldybės atstovas.

Sostinės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) kontrolieriai pastebi, kad Vėlinių laikotarpiu įvairių atliekų padaugėja ir komunalinių atliekų surinkimo vietose. „Matyt, dalis gyventojų kapinių tvarkymo atliekas atveža į daugiabučių namų kiemuose įrengtas mišrių atliekų surinkimo aikšteles arba jas išmeta į rūšiuojamų pakuočių atliekų konteinerius“, – sako įmonės Atliekų tvarkymo kontrolės padalinio vadovas Gintautas Mackonis. Jis atkreipia dėmesį, kad labai svarbu atliekas tinkamai paruošti, jas rūšiuoti ir žinoti, į kokį konteinerį išmesti. Jo teigimu, jokiu būdu negalima atliekų palikti šalia konteinerių, nes taip teršiama aplinka.

Kasmet artėjant Vėlinėms vis daugiau Lietuvoje veikiančių organizacijų ir įmonių, susijusių su atliekų tvarkymu ir aplinkosauga, skatina gyventojus būti sąmoningais ir atsakingais: kukliau puošti artimųjų kapines ir ieškoti nematerialių būdų mirusiųjų pagerbimui.

 

Vilniaus m. savivaldybės informacija