Šalčininkų rajono švietimo įstaigos įdarbins saulę

0
59

Pirmoji kregždė – Šalčininkų J. Sniadeckio gimnazija, kurioje šiomis dienomis vyksta paruošiamieji fotovoltinės saulės elektrinės įrengimo darbai. 2021 m. vasarą gimnazija pateikė paraišką ir gavo finansavimą projekto įgyvendinimui. Atlikti stogo apkrovos tyrimai, kurie parodė, kad konstrukcijos atlaikys modulių įrengimą.

„Mums, kaip švietimo įstaigai, šis žingsnis yra kiek neįprastas, tačiau labai ekonomiškai reikalingas. Suprantame, kad saulės energija padės mums sutaupyti, tad sutaupytas lėšas galėsime panaudoti kitoms gimnazijos reikmėms, o jų tikrai turime. Tačiau saulės elektrinės įrengimas mūsų gimnazijai turi ir kitą reikšmę – viena iš jų edukacinė, kai jaunoji karta iš arčiau gali sužinoti apie ekologiškus elektros energijos gamybos būdus. Be to, kartu įžvelgiame, kad vaizdžiai galėsime parodyti mokiniams taupymo svarbą. Ir, žinoma, klimato kaita – tai svarbi gamtos mokslų dalis, kurią priartinsime gimnazijos bendruomenei. Tai ambicingas projektas, kurį įgyvendinant mus palaiko ir paramą skiria Šalčininkų rajono savivaldybė. Džiaugiuosi, kad tapome žaliosios energijos strategijos dalimi“, – atvirauja gimnazijos direktorė Irena Volska.

Gimnazijos direktorės pavaduotojo ūkio reikalams Vitalijaus Steško teigimu, ant stogo bus sumontuota 147,6 kW saulės elektrinė, iš viso – 360 modulių, kurių aktyvus paviršius – 737 kv. m.

„Pagal atliktus skaičiavimus per metus sunaudojame apie 160 tūkst. kWh elektros energijos, pagal techninius parametrus saulės elektrinė žada per metus pagaminti apie 140 tūkst. kWh. Tad skaičiai kalba patys už save. Tikimės, kad maždaug po mėnesio, su pirmais pavasario spinduliais mūsų gimnazija pradės naudoti žaliąją energiją“, – sako Vitalij Steško.

Šalčininkų J. Sniadeckio gimnazijos pėdomis seka dar trys Šalčininkų rajono švietimo įstaigos, kuriose bus sumontuotos kiek mažesnės elektrinės. Viskas priklauso nuo jų vidutinio elektros energijos suvartojimo, skaičiavimai buvo atlikti vertinant trijų metų rodiklius. Planuojama, kad įrengimo darbai bus atlikti iki 2023 m. pabaigos. Šalčininkų lopšelis – darželis „Pasaka“ įrengs 34,5 kW galios saulės elektrinę, Šalčininkų „Santarvės“ gimnazija – 45 kW, A. Ratkevičiaus sporto mokykla – 10 kW.

A.Ratkevičiaus sporto mokyklos direktorius Romas Urvikis taip pat neslepia džiaugsmo dėl šiuolaikiško sprendimo ir Šalčininkų rajono savivaldybės palaikymo įgyvendinant klimato kaitai svarbų projektą, kuris leis mokyklai sutaupyti.

Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjos Donatos Ašmankevičienės teigimu, Klimato kaitos programoje dalyvaujančios Šalčininkų rajono švietimo įstaigos siekia mažinti neigiamą poveikį gamtai (į atmosferą išmetamo CO2 kiekio mažinimas), tausoti gamtos išteklius, mažinti išlaidas už elektrą. Svarbu, kad saulės elektrinės joms nieko nekainuos, išlaidas padengs Aplinkos ministerija ir Šalčininkų rajono savivaldybė. Anot D. Ašmankevičienės, naujovės visada sunkiai skinasi kelią, tačiau Šalčininkų rajono švietimo įstaigos parodė lyderystę ir iniciatyvumą siekdami ambicingo ir ekologiško tikslo.

Investicijų ir strateginio planavimo skyrius taip pat parengė dokumentus įrengti saulės elektrines ant visų kultūros paveldo objektų ir socialinių įstaigų stogų. Laukiama kvietimo paskelbimo.

Šalčininkų rajono savivaldybės informacija