Šiandien šalia televizijos bokšto pažymėta dviejų valstybės duomenų centrų statybos pradžia

0
121

Įgyvendinus statybų projektą, 2023 metų pabaigoje Vilniuje pradės veikti du nauji valstybės duomenų centrai, atitinkantys aukštus technologinius, efektyvumo ir saugumo reikalavimus.

Abu valstybės duomenų centrai bus pastatyti Vilniaus mieste, vienas nuo kito nutolę per 20 kilometrų. Jų bendra talpa sieks 288 serverių spintas. Numatoma, kad šiuose duomenų centruose bus centralizuotai saugomi ir valdomi kelių šimtų valstybės institucijų ir organizacijų duomenys. Bendra Telecentro investicija į duomenų centrus, technologinę įrangą, telekomunikacinius sujungimus ir kitus projekto elementus sudarys daugiau negu 20 mln. eurų.

„Valstybėje iki šiol buvo didelis aukščiausio lygio duomenų centrų trūkumas. Todėl itin džiugina, kad šis projektas prasideda, tikiuosi bus sėkmingai vykdomas ir iki metu pabaigos turėsime du aukščiausios lygio duomenų centrus Vilniuje, o vėliau ir dar daugiau“, – teigė inauguracijoje dalyvavęs susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Informacinių išteklių perkėlimas į dedikuotus valstybinius duomenų centrus ne tik leis padidinti valstybės informacinių išteklių saugumą, bet ir leis reikšmingai sumažinti elektros energijos ir išlaidų sąnaudas. Ekspertų teigimu, Lietuvos valstybės institucijos kasmet išleidžia virš 40 mln. Eur neefektyviai, decentralizuotai ITT infrastruktūrai prižiūrėti, o išaugus elektros kainoms, ši suma gali siekti ir 100 mln. Eur per metus. Nemaža dalis šių finansų skiriama daugybei atskirų nedidelių žinybinių duomenų centrų ir serverinių palaikymui ir atnaujinimui. 

Naujieji duomenų centrai energetiškai bus žymiai efektyvesni. Taip pat jie bus draugiški gamtai, nes didelę dalį elektros energijos jie gaus iš Telecentro plėtojamų saulės jėgainių ir bent vieno duomenų centro atliekinę šilumą numatoma panaudoti Vilniaus gyventojų karšto vandens ruošimui.

Planuojama, kad pirmuosius serverius ir duomenų masyvus šie duomenų centrai galės priimti jau 2023 metų pabaigoje. „Labai tikiu, kad lygiai po metų tuo pačiu metu toje pačioje vietoje mes perimsime duomenų centrų raktus ir pradėsime vykdyti mums pavestą valstybės misiją“, – sakė projekto užsakovo – Telecentro – vadovas Remigijus Šeris.

Telecentras rangos sutartį dėl statybinės projekto dalies pasirašė su UAB „Agentus“, projekto valdymą vykdo UAB „Vikonus“, technologiniu duomenų centrų įrengimu rūpinsis UAB „KV Baltic“ – įmonė, daugiau negu 15 metų projektuojanti, įrenginėjanti ir audituojanti duomenų centrus Lietuvoje ir Norvegijoje.