Skambina varpais dėl degalų kainų

0
243

Pigiausiai vakar Vilniuje automobilių kuras kainavo Naujojoje Vilnioje. Litras populiariausio benzino – 1,2 Eur, dyzelino – 1,15 Eur. Tačiau tai tik augimo pradžia – įspėja finansų analitikai.

Tuo tarpu vos už dvidešimt kelių kilometrų esančiose Baltarusijos degalinėse degalai kas mėnesį brangsta arba pinga vos po kelias kapeikas. Paskutinį kartą pabrango nuo spalio 1 d. Vienas litras šiuo metu kainuoja ten apie 58 euro centus. Beje, tiek benzino, tiek dyzelino kaina – lygiai tokia pat.

Priežasčių, dėl kurių Lietuvoje ir visame pasaulyje tik ne pas rytinius mūsų kaimynus brangsta kuras – ne viena: nekantriai laukiama, kaip kainų augimui atsilieps įsigaliosiančios JAV sankcijos Iranui; be to, Pasaulio bankas prognozuoja, kad šiais metais bendrasis vidaus produktas planetoje padidės beveik iki 4-ių proc., o dėl to labiausiai nafta paklausiausia išliks Kinijoje ir Indijoje; taip pat investuotojai dabar aktyviai veikia žaliavų rinkoje ir tikisi, kad nafta toliau brangs.

Kainų rekordai Vilniuje buvo mušami prieš šešerius metus. 2012-ųjų rugsėjį A95 markės benzino litras buvo pabrangęs iki 5 litų (1,45 Eur), dyzelinas – iki 4,58 lito (1,33 Eur). Tuo metu barelis „Brent“ rūšies naftos kainavo apie 120 dolerių. Vėliau kainos ėmė čiuožti žemyn – ir dugną pasiekė, kai kainavo apie 40 dolerių už balerį.

Nuo pernykštės vasaros vienas litras A-95 benzino Lietuvoje pabrango 17-20 ct, o  vienas litras dyzelinio kuro – apie 20 ct.

Pilant 50 litrų baką degalų, šiemet vairuotojai mokėjo 8 – 10 Eur daugiau nei pernai.