„Youston“ tapo tvariausiu co-living Lietuvoje

0
71

„Baltic Asset Management“ valdomas vienas iš „Youston“ co-living tinklo pastatų, adresu Smolensko g. 10b, buvo įvertintas vienu aukščiausių „BREEAM In-Use“ įvertinimu – „Excelent“. Pastato sprendimai buvo įvertinti 78,4 proc., o tai pagal surinktų procentų skaičių yra 15 geriausias rezultatas Lietuvoje ir aukščiausias įvertinimas tarp visų co-living projektų.

„Paskutinius kelis metus matome, kad vartotojų lūkesčiai auga labai stipriai. Į tai turi atliepti pastatų statytojai bei valdytojai ir ne tik atliepti, tačiau eiti žingsniu priekyje. BREEAM standartas – tai pastato įvertinimas pagal poveikį aplinkai ir žmogui. Tai bene prestižiškiausias tokio tipo standartas ir tai lemia jo paklausos augimą. Tiesa, reikia pripažinti, kad dažnu atveju, toks standartas vis dar dažniau siekiamas komerciniuose biurų pastatuose, o ne gyvenamojoje erdvėje. Tai nėra teisinga, nes didžioji laiko dalis, kur žmogus kontaktuoja su pastatu, kur sąveika yra didžiausia, yra mūsų gyvenamoji aplinka. Todėl būtent ten turime siekti didžiausios kokybės, ergonomiškos ir tvarios aplinkos“, – teigia „Baltic Asset Management“ vadovas Ugnius Latvys.

BREEAM vertina pastatų aplinkosaugos efektyvumą: energijos naudojimą, vandens vartojimą, atliekų tvarkymą ir kitus veiksnius. Vertinimo sistema leidžia nustatyti pastato arba projektinio sprendinio įtaką aplinkai ir žmogaus sveikatai. BREEAM vertinimas atsirado Jungtinėje Karalystėje ir iš ten išplito pasaulyje.

„Dirbdami su kiekvienu iš savo pastatų ypatingą dėmesį skiriame aplinkos ir žmogaus sąveikai, tvarumui. Todėl mūsų co-living pastatai statomi tik konversijos metodu, kai jau esamas pastatas pritaikomas naujai paskirčiai. Tai leidžia naudoti mažiau statybinių medžiagų, pratęsti jau sunaudotų medžiagų gyvenimo laiką ir prisidėti prie tvarumo siekių. Kai kurių vystytojų galvose pastatų konversija turi daug mitų, tačiau mūsų gautas įvertinimas yra geriausias tarp visų co-living objektų Lietuvoje ir antras tarp į apgyvendinimo paslaugas orientuotų pastatų. Toks įvertinimas įrodo, kad investuojant į aukščiausio lygio sprendinius ir siekiant geriausios kokybės, gyventojams galime pritaikyti jau esamus pastatus naujiems poreikiams ir paversti juos tvariais – ne tik pritaikymo, bet ir naudojimo etape“, – sako U. Latvys.

Nuo įprastų prie netikėtų sprendimų

BREEAM standartas ne visada pasiekiamas ir naujos statybos statiniuose, jau nekalbant apie „Excellent“  įvertinimą. Štai Jungtinėje Karalystėje, iš kur ir kilęs standartas, tik 10 proc. visų naujų pastatų pasiekia tokį lygį, todėl svarbu apgalvoti kiekvieną detalę.

„Vykdant projektus nemaža dalis mūsų sprendinių jau prisideda prie standarto įgyvendinimo – pakankamai natūralios šviesos, automatinis apšvietimo valdymas, vietos dviračių ir automobilių parkavimui. Iš pačio mūsų verslo modelio išplaukia tai, kad visuose savo projektuose turime bendras erdves poilsiui ir darbui bei nemažai žalumos“, – apie projektą kalba „Baltic Asset Management“ vadovas.

Tai įmonei yra įprasti sprendimai, kuriuos galima rasti visuose „Baltic Asset Management“ co-living projektuose, tačiau norint įgyti „Excellent“ standartą prireikė ir ne tokių įprastų sprendinių. „Norėdami dar labiau pagerinti pastato rodiklius ir padaryti jį kaip galima tvaresniu montavome vandens resursus taupančias priemones, atliekų rūšiavimo konteinerius, ergonomiškas žaliuzes, skirtas šviesos srautui reguliuoti darbo zonose. Taip pat nepamiršome ir saulės energijos, kuri užtikrino, kad dalį reikiamos elektros pasigaminame patys. Įdomiausias sprendimas, kuris prisideda prie sveiko pastato ir aplinkos santykio, yra mūsų pastatytas vabzdžių viešbutis. Nors tai gali skambėti kiek komiškai, tačiau tokie nestandartiniai sprendimai yra svarbūs balansui kurti“, – užbaigia Ugnius Latvys.

BREEAM standartas – kiekvienais metais vis svarbesnis

Apie 25 proc. visų Europos sugeneruojamų šiltnamio dujų galime priskirti būtent pastatų eksploatacijai. Tuo pačiu siekiame tapti ir klimatui neutraliu žemynu, todėl Europos sąjunga deda daug pastangų ir investicijų į pastatų renovavimą, taip pat siekiama vis didesnio naujų pastatų pasyvumo. Jau dabar didelės įmonės turi teikti informaciją apie suderinamumą su Europos taksonomija, o dalis didelių projektų finansavimo yra tiesiogiai surištos su ESG (enviroment, social, governance) ataskaitų ir sukuriamo aplinkosauginio pokyčio. Tad BREEAM svarba artimiausiu metu tik augs, nes vis daugiau verslų arba geranoriškai supras poreikį kurti tvarumą, arba bus priversti kurti tvaresnius sprendimus per reglamentavimą bei finansavimą. Tokie sertifikatai tampa ne tik maloniu pliusu, kurį galima demonstruoti investuotojams ir nuomininkams, tačiau ir būtinybe.

Bendrovės „Baltic Asset Management“ Vilniaus NT rinkai pasiūlytų būstų nuomos portfelis siekia beveik 600 ir bendrovė yra didžiausia būsto nuomos portfelio valdytoja Lietuvoje.