Reikalauja Vyriausybės kompensuoti vartotojų patiriamą žalą dėl dujų akcizo

0
71

LR aplinkos ministerijai (AM) pasiūlius diferencijuoti suskystintų naftos dujų (SND) akcizą pagal vartotojų grupes, opoziciniai socialdemokratai kreipiasi į Vyriausybę reikalaudami nelaukti, kol įsigalios tarifo pokyčiai ir skubiai priimti sprendimus, leisiančius kompensuoti buitinių vartotojų ir maisto gamintojų patiriamus nuostolius.

Vyriausybės nenoras kalbėti apie SND tarifo pakeitimą rodo, kad ligšiol nėra plano, kaip suvaldyti akcizo šuolio pasekmes buitiniams vartotojams bei maisto gamintojams, sako socialdemokratai.

Pasak socialdemokratų frakcijos Seime seniūnės Rasos Budbergytės, AM siūlomų akcizo pokyčių reikės laukti, o vartotojams pagalbos reikia jau dabar.

„Buitiniams dujų vartotojams ir maisto pramonei valdžia įteikė naujametinį siurprizą – drakonišką SND akcizą. AM pagaliau susizgribo ir paskelbė ieškosianti būdų, kaip padidėjusią naštą diferencijuoti. Tačiau žala jau yra padaryta. Vieno dujų baliono kaina jau pakilo nuo 32 EUR iki 50 EUR ir ši situacija kol kas nesikeis. O kaip vartotojams pragyventi dabar? Atsakingi ministrai turėtų dabar pasakyti, kaip ruošiamasi kompensuoti šią naštą“, – sako R. Budbergytė.

Politikės nuomone, pakeltas SND akcizas žlugdo maisto gamintojus, daro juos nekonkurencingus.

„Tai smūgis visiems, kurie kepa duoną, gamina mėsos, pieno ir kitus produktus. SND dujos yra naudojamos grūdų elevatoriuose, paukštynų šildymui – svarbiuose gamybos procesuose. Visa maisto gaminimo ir tiekimo grandinė šiuo metu yra tiesiog apiplėšinėjama šiuo akcizu. Jeigu tai tęsis, Lietuvos maisto gamintojai ir pramonininkai taps nekonkurencingi, augs produkcijos kainos. Tik laiko klausimas, kada dalis mūsų produkcijos išsikraustys į Lenkiją“, – įspėja R. Budbergytė.

G. Paluckas: Vyriausybė privalo užtikrinti kompensacijas buitiniams vartotojams

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas socialdemokratas Gintautas Paluckas ragina Vyriausybę pasirūpinti, kad buitinių vartotojų ir verslininkų patirti nuostoliai būtų kompensuojami.

„Jau šiandien Vyriausybės atstovai turėtų dirbti su Savivaldybių asociacija ir pasirūpinti, kad kiekvienas dujas naudojantis žmogus gautų pakankamą paramą iš savivaldybių. Tuo tarpu maisto gamintojams ir pramoninikams turėtų būti pasiūlyti finansiniai instrumentai, kurie padėtų amortizuoti SND kainų naštą. Vyriausybė privalo surasti lėšų šaltinį – galima rasti lėšų biudžete, galima skolintis arba ieškoti europinių lėšų“, – argumentuoja G. Paluckas.

G. Paluckas teigia, kad Vyriausybė, drastiškai pakeitusi savo požiūrį į SND vartojimą, apgavo maisto gamintojus.

„Pati Vyriausybė per energetinę krizę – kai gamtinės dujos buvo 10 kartų brangesnės – rekomendavo verslams pereiti prie SND. Verslai šias rekomendacijas išgirdo ir atitinkamai pritaikė savo sistemas, – pakeitė degiklius, skirstymo vožtuvus, sklendes. Ir štai dabar Vyriausybė, priimdama šį akcizo pakeitimą, šiuos verslus apgavo. Kas buvo pasiekta? Pamatę vartotojų reakcijas, jie jau žada svarstyti pokyčius. Tačiau tarifo diferencijavimo nepakanka, reikia tučtuojau kompensuoti žalą“, – tikina G. Paluckas.

Politiko nuomone, AM deklaruojamos SND akcizo kėlimo priežastys prasilenkia su realybe.

„Buvo teigiama, kad akcizo tikslas – užkirsti kelią rusiškų dujų pirkimui. Tačiau, jeigu norime nepirkti rusiškų dujų, jų teikia tiesiog neįsileisti. Kuo čia kalti vartojai, kuriems dujų kainos tapo neįkandamos? Viskas, mano supratimu, yra kur kas paprasčiau: Vyriausybė pamatė, kad gamtinių dujų infrastruktūros veiklos rezultatai krenta ir nusprendė prievarta visus susodinti ant SGD adatos“, – sako G. Paluckas.

Primename, kad nuo 2024 m, sausio 1d. buvo atsisakyta lengvatinio SND akcizo tarifo ir įvestas naujas, siekiantis 368 Eur už toną (su PVM). Tuo tarpu kaimyninėse šalyse taikomas kur kas mažesnis akcizas: Lenkijoje – 13,14 euro už toną, Estijoje – 55 eurus, Vokietijoje – 45,45 euro, o Latvijoje jis netaikomas visai.