Tris mėnesius Trakų rajone veiks žymiausiam Partizanų vadui skirta paroda

0
346

Tuo tarpu su tautos pasipriešinimo vadu Adolfu Ramanausku – Vanagu visa visuomenė galės atsisveikinti dvi dienas. Spalio 5-ąją Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje nuo 10-tos iki 20-tos valandos, taip pat spalio 6-ąją iki vidurdienio. Vėliau palaikai bus pernešti į Arkikatedrą baziliką, kur po Šv. mišių procesija A. Ramanauską – Vanagą išlydės į Antakalnio kapines.
Ekspertai patvirtino, jog partizanų vadui Adolfui Ramanauskui – Vanagui buvo įvykdyta teismo paskirta bausmė – sušaudymas. Tačiau nurodoma, kad šūvio greičiausiai būta netikslaus, todėl nepatvirtinama, kad pasipriešinimo vadas buvo nušautas. Žmogžudys jam pataikė į skruostą. Ekspertai taip pat konstatavo, kad A. Ramanauskas – Vanagas kelios savaitės iki mirties buvo žiauriai sumuštas, kankintas, o kai kurie sužalojimai buvo itin sunkūs.
Neatmetama, jog iškiliausias praėjusio šimtmečio lietuvis galėjo būti palaidotas dar gyvas.
Siekdamas pagerbti šią Lietuvai ir jos žmonėms svarbią istorinę asmenybę, Seimas 2018 metus paskelbė Adolfo Ramanausko – Vanago metais.
Adolfas Ramanauskas gimė 1918 m. kovo 6 d. Niu Britene (JAV) lietuvių šeimoje, kuri vėliau grįžo į Lietuvą. Pedagogas, žurnalistas, karininkas, sovietams okupavus Lietuvą, įsijungė į partizaninę kovą už Lietuvos nepriklausomybę, tapo vienu iškiliausių partizanų vadų, jam buvo suteiktas brigados generolo laipsnis.
A. Ramanauskas – Vanagas kartu su kitais septyniais partizanų vadais 1949 vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio deklaraciją.
Minėdama šią datą Trakų viešoji biblioteka parengė kilnojamąją parodą „Už laisvę ir Tėvynę“, skirtą Adolfo Ramanausko – Vanago 100-osioms gimimo metinėms, kurioje pristatoma A. Ramanausko – Vanago biografijos apžvalga, jo šeimos bei bendražygių nuotraukos, kovos ir atminties įamžinimo akimirkos, partizanų vado mintys.
Ekspozicija savo kelionę pradeda Trakų rajono bibliotekose. Rugsėjį paroda veiks Tiltų bibliotekoje, Šilo g. 1, Tiltų k., spalį – Onuškio bibliotekoje, Daugų g. 5, lapkritį – Trakų viešojoje bibliotekoje, Vytauto g. 69.
Parodos rėmėjas Trakų rajono savivaldybė.