Šiandien surengtoje spaudos konferencijoje Seimo narys Algirdas Sysas pasidalijo informacija apie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) „amžinai nepabaigiamą“ projektą – Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos (SPIS) „modernizavimą“.
„SPIS turėjo būti atnaujinta siekiant užtikrinti geresnį aptarnavimą, mažesnius kaštus, taupyti paramos gavėjų laiką, nervus ir sveikatą. Kai tik ateina ruduo, prie savivaldybių socialinės rūpybos skyrių nusidriekia eilės. Stringa sistema, stringa ir išmokos“, – situaciją apibūdina A. Sysas.
„Ministrei M. Navickienei vadovaujant, ministerija išmokėjo milijonines lėšas už sistemos modernizavimo darbus, kurie neatlikti iki šiol“, – pažymi parlamentaras.
Konkursus laimi vieną po kito, bet darbų neatlieka
„Sistemai modernizuoti iš pradžių buvo numatytas 1 mln. eurų, bet per tuos metus, kol ši sistema buvo neva kuriama, ta suma išaugo iki 3 mln. eurų.
Konkursą laimėjusi įmonė „Proit“ neįvykdė savo įsipareigojimų, bet tai jai nesutrukdė per ketverius metus vien SADM laimėti net 9 viešuosiuose pirkimuose. Jai sekėsi ir kitose ministerijose: 2021 m. ji laimėjo 14 viešųjų pirkimų, 2022 m. – 31, 2023 – 18, o šiais metais – 7, nors įmonė įtraukta į nepatikimų paslaugų teikėjų sąrašą“, – vardija A. Sysas.
Jis atkreipia dėmesį, kad ministerija surengė ir atskirą konkursą SPIS projekto vadovo paslaugoms pirkti. Jį laimėjo mažoji bendrija, „kurią sudaro vienas žmogus“.
„Vieno žmogaus bendrijai, vardu „Projektai jums“, buvo išmokėti 96 tūkst. eurų už neįvykdyto projekto priežiūrą.
Tas žmogus – Aplinkos ministerijos darbuotoja. Vos įkūrusi mažąją bendriją, ji po 3 dienų laimėjo šį konkursą. Per kelerius metus ji yra laimėjusi net 7 viešuosius pirkimus, kurių vertė viršija 200 tūkst. eurų“, – pažymi A. Sysas.
„Su šia ponia siejama ir kita įmonė, beje, registruota buvusio M. Navickienės būsto kaimynystėje. Ši kaimynės įmonė taip pat laimi sutartis vieną po kitos“, – stebisi A. Sysas.
„SPIS modernizavimo projektas turėjo būti įvykdytas dar praeitų metų gegužės mėnesį. Visus metus susirašinėjau ne tik su ministerija, bet ir su Viešųjų pirkimų tarnyba, Centrine projektų valdymo agentūra. Toks vaizdas, kad šios įstaigos ne prižiūri, kaip naudojami mokesčių mokėtojų ir europiniai pinigai, o dangsto piktnaudžiavimą. Jos mane tikino, kad viskas prižiūrima, viskas pagal sutartis“, – piktinasi socialdemokratas.
Ketina kreiptis į prokuratūrą
„Darbai nepadaryti, pinigai „įsisavinti“. Be to, keistai keitėsi delspinigių sumos. Iš pradžių rašė, kad buvo priskaičiuota 39 tūkst. delspinigių, vėliau jau tik 32 tūkst. Keista, kad už nepadarytą projektą delspinigių suma ne didėja, o mažėja“, – stebisi A. Sysas.
„Ministrė išėjo. Keliose ministerijose dirbantys veikėjai kuria firmas ir laimi konkursus. O ministerijos kanclerė, kuri buvo atsakinga už šį projektą, sulaukė paaukštinimo: vadovaus Viešojo valdymo agentūrai“, – nurodo A. Sysas.
„Man turbūt neliks nieko kito, tik kreiptis į prokuratūrą su prašymu ginti viešąjį interesą. SADM nuo 2022 m. galimai klastojo dokumentus ir galimai mokėjo lėšas už nepadarytus darbus. Kam teks asmeninė atsakomybė už tai? Kada bus grąžintos šios lėšos?“ – klausia Seimo narys socialdemokratas A. Sysas.