Valstiečiai įsitikinę, jog gyventojai tapo energijos monopolisto įkaitais

0
154

Partijos išplatintame pranešime teigiama, jog bankrutuojant nepriklausomiems elektros tiekėjams, „Ignitis“ šalyje užtikrintai įgyja monopolio statusą. Rinkoje kritus elektros kainoms, vartotojai pasijuto apgauti. I. Šimonytės Vyriausybė sprendimų nežada, nors energijos kainų apskaičiavimo sistemoje visiškas chaosas – tai konstatuota šešėlinės Vyriausybės posėdyje. Šešėlinė Vyriausybė nuleisti rankų neketina, svarsto siūlymus, kaip sureguliuoti kainas, kurios atitiktų visuomenės lūkesčius, o valstybinė įmonė užtikrintų visuomenės interesus.

„Šiandien turime monopolistą „Ignitis“, kurio privatizavimo mums neleidžiama pavadinti privatizavimu, visi sandoriai po konfidencialumo žyma. Ši valdžia nedaro nieko, kad rinkoje daugėtų žaidėjų. Mes konstatuojame, kad Lietuvos žmonės sumokėjo už elektrą milžiniškas sumas, „Ignitis“ gavo milžinišką pelną, kuriuo džiaugiasi akcininkai, tarp jų konservatorių Vyriausybės nariai, kurie turi „Ignitis“ akcijų. Šiandien Seimui reikia apsispręsti, ką jis darys ir kiek galės įsikišti į „Igničio“ veiklą, bet kol ši valdžia valdo šalį, pokyčių nebus. Mūsų tikslas – sugrąžinti „Ignitis“ akcijas valstybei. Tikiuosi, kad po metų mes būsime reali, ne šešėlinė Vyriausybė ir galėsime priimti tokį politinį sprendimą“, – sako šešėlinės Vyriausybės Ministras Pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Pasak jo, įtarti valdžią ir „Igničio“ veiklą neskaidria, skatina faktai ir kylantys pagrįsti klausimai – šiandien niekas negali pasakyti, kiek „Ignitis“ perka elektros biržoje, kiek pasigamina pats ir siekdamas pelno, parduoda už didesnę kainą.   

„Ateityje bus dar daugiau klausimų, nes daugėjant vėjo ir saulės parkų Lietuvoje, „Ignitis“ turės vis daugiau sutarčių, kuriomis supirks energiją mažiausiomis kainomis, o gyventojams parduos brangiau“, – sako R. Karbauskis.

Anot šešėlinės Vyriausybės narių, neteisingai klostosi situacija Lietuvos žmonių atžvilgiu, kuomet elektros vartotojai priversti veržtis diržus, o monopolininkas „Ignitis“ giriasi išaugusiais pelnais. Praėjusią savaitę įvykusiame „Ignitis grupės“ visuotiniame akcininkų susirinkime nutarta, kad akcininkams už antrąjį 2022 m. pusmetį bus išmokėta 45,2 mln. eurų dividendų. Panaši suma akcininkams jau buvo išmokėta ir už pirmąjį pusmetį. Viso dividendų už 2022 metus bus išmokėta 90,3 mln. eurų iš kurių 25 proc., arba 22,6 mln. eurų atiteks privatiems akcininkams. Labai tikėtina, kad 2023 m. AB „Ignitis grupės pelnas bus dar įspūdingesnis nes vien pirmajam pusmečiui kompensacijoms mokėti Vyriausybė skolinasi 556 mln. eurų. Šešėlinė Vyriausybė klausia, kodėl pelno sąskaita nėra mažinami tarifai gyventojams?

„Matant elektros energijos kainų pasiutpolkę ir žinant, su kokiais iššūkiais dėl padidėjusių elektros energijos kainų susiduria tiek verslai, tiek gyventojai, šokiruoja visuomeniniam elektros energijos tiekėjui „Ignitis“ keliami lūkesčiai išmokėti įmonės akcininkams ne mažiau nei 85 mln. eurų dividendų (2020 m.), o kiekvienais sekančiais finansiniais metais didinti išmokamų dividendų sumą ne mažiau kaip 3 procentais. Įmonė, kaip žinia, buvo steigiama viešųjų poreikių tenkinimui, o ne milijoninių pelnų generavimui. Kadangi net 25 proc. įmonės akcijų priklauso privatiems juridiniams ir fiziniams asmenims, keliasdešimt milijonų siekiančios sumos, dividendų pavidalu išmokamos įvairioms užsienio kompanijoms, privatiems pensijų fondams. Būtina nedelsiant svarstyti parduotų įmonės akcijų susigrąžinimo klausimą ir peržiūrėti įmonei nustatomus veiklos rodiklius“, – sako Ligita Girskienė. 

Daug klausimų šešėlinei Vyriausybei kelia ir vėjo jėgainių parkas jūroje, kuris ekonomiškai nekonkurencingas su vėjo jėgainėmis sausumoje, kurių techninės galimybės, gaminant žalią energiją nenusileidžia jėgainėms jūroje ir yra gerokai pigesnės.  Šešėlinė Vyriausybė įtaria korupciją ir užprogramuotas dideles elektros kainas. Šešėlinei Vyriausybei taip pat daug klausimų dėl skaidrumo kelia šiuo metu vykstantys įvairūs konkursai.