Valstybinių miškų urėdija stiprina miškų apsaugą nuo šiukšlintojų

0
171

Žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose pasirodė ir didelio atgarsio sulaukė Valstybinių miškų urėdijos (VMU) pranešimas apie šalia Vilniaus, VMU Šalčininkų regioninio padalinio prižiūrimuose miškuose aptiktą didžiulį išverstų apie 100 kubinių metrų šiukšlių kalną. Valstybinių miškų urėdijos bei Aplinkos apsaugos departamento pareigūnų (AAD) vykdomas tyrimas duoda rezultatų, surinkta pakankamai įrodymų identifikuoti galimai nusikalstamą veiką padariusius asmenis, o artimiausiu metu šie pažeidėjai bus nubausti. Pilietiški žmonės taip pat nelieka abejingi gamtos niokojimui ir aktyviai dalijasi įvairia informacija apie neleistinas atliekų išvežimo paslaugas teikiančius asmenis bei įmones.

Pasak Valstybinių miškų urėdijos Miško apsaugos skyriaus vadovo Mariaus Ivanausko, šiukšlės galėjo atkeliauti iš rekonstruojamo namo ir atvežti jas galėjo nelegalūs šiukšlių vežėjai, kurie skelbiasi apie šiukšlių išvežimą bei tinkamą sutvarkymą, tačiau paėmę iš gyventojų pinigus mišrias statybines atliekas išverčia miškuose.

Saugodami miškus nuo teršėjų, kai rudenį matomas jų suintensyvėjimas, VMU miškininkai kartu su AAD pareigūnais rengia prevencinius reidus, kurių metu pareigūnai aktyviai žvalgo pamiškes, kalbasi su miško lankytojais, vietos gyventojais. Taip pat tose zonose, kuriose stebimi pasikartojantys neleistini atliekų išmetimo atvejai, yra įrengiamos mobilios vaizdo stebėjimo kameros.

Miško valymas nuo teršėjų paliktų šiukšlių – kasdienis miškininkų darbas, vykstantis visus metus. Kasmet miškuose surenkama apie 1000 tonų įvairių atliekų. Didžiausią rūpestį miškininkams kelia į miškus verčiamos buitinės bei stambių gabaritų atliekos.

Kalbėdamas apie miško šiukšlinimo priežastis, VMU Miško apsaugos skyriaus vadovas Marius Ivanauskas įvardina kelis aspektus – „visų pirma švietimas ir piliečių sąmoningumo ugdymas. Jeigu dauguma mūsų jausis nejaukiai vien pagalvoję apie miško šiukšlinimą ir dar labiau smerks tą darančius, situacija turėtų keistis. Be to, nemaža problema šiai dienai yra nelegalus pasipelnymas iš šiukšlių surinkimo – nesąžiningi „verslininkai“ talpina skelbimus, kad išveža šiukšles ir jas surinkę iš nieko neįtariančių žmonių paima mokestį, o atliekas išmeta miške vietoj to, kad priduotų į surinkimo aikšteles. Šiuo atveju labai trūksta lengvai prieinamos informacijos apie tai, kurie atliekų vežėjai yra tikri, o kurie tik tokiais apsimeta.“

Valstybinių miškų urėdija jau dvejus metus iš eilės organizuoja miškų tvarkymo talką „Miško kuopa“, kurios metu gyventojai, pilietiški žmonės, padeda miškininkams iškuopti Lietuvos miškus. Tačiau šiukšlių problema vis dar išlieka opi. Nelegalūs šiukšlių vežėjai ir toliau vykdo neteisėtas veiklas, šiukšlės tiesiog tonomis vežamos į miškus bei vaizdingas vietas.

Šių metų akcijos „Miško kuopa“ metu pilietiškai nusiteikusi visuomenė vien Valstybinių miškų urėdijos Šalčininkų padalinyje, aplink Vilnių, surinko net 40 tonų šiukšlių – daugiausia statybinių atliekų.

Primename, kad buitines atliekas, plastiką, metalą, kartoną, popierių ir stiklą gyventojai gali išmesti tam skirtuose rūšiavimo konteineriuose. Automobilių padangas, statybines ar stambiąsias atliekas nemokamai priima stambiųjų atliekų surinkimo aikštelės.

Miško teršimas, šiukšlinimas yra neteisėtas veiksmas, už kurį gresia administracinė atsakomybė. Pamačius miške šiukšlintojus, nedelsiant skambinkite 112.