Vartojimo paskolos augo penktadaliu, didžiausias šuolis – saulės elektrinių finansavime

0
63

Pernai vartojimo finansavimo gyventojams apimtys augo 18 proc., palyginus su 2021 m., rodo „Swedbank“ duomenys. Šiam augimui didžiausios įtakos turėjo gyventojų poreikis įsigyti ir diegti energetinį efektyvumą didinančius sprendimus – individualias ir nutolusias saulės jėgaines, modernius šilumos siurblius. Kitos dažniausios gyventojams suteikto vartojimo finansavimo paskirtys buvo namų atnaujinimas ir remontas, automobilio įsigijimas.

Saulės elektrinės – atsakas energetikos iššūkiams

Kaip pastebi Tomas Pulikas, „Swedbank“ Vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento direktorius, praėjusiais metais reikšmingai išaugusios energetinių išteklių kainos paskatino gyventojus ieškoti šiuolaikinių ir ilgalaikių sprendimų.

„Pernai fiksavome elektros energiją generuojančių elektrinių, įvairių šilumos siurblių, energijos kaupiklių finansavimo šuolį. Daugiau nei 1,3 tūkst. šalies namų ūkių, pasitelkę vartojimo finansavimą, įsirengė įvairius įrenginius tvariai energijos gavybai ir jos tausojimui, ir tokiu būdu ne tik sutaupo, bet ir prisideda prie aplinkos saugojimo“, − sako T. Pulikas.

Kaip rodo „Swedbank“ duomenys, pernai gyventojai saulės elektrinėms pasiskolino 11 mln. eurų. Tai yra 8 kartais daugiau, nei ankstesniais metais, kai tokio tipo finansavimo suma siekė 1,3 mln. eurų. Per metus ūgtelėjo ir vidutinė paskolos saulės elektrinei suma, pernai siekusi 8,3 tūkst. eurų. Vidutinis tokios paskolos grąžinimo laikotarpis siekia 7 metus.

„Didžioji saulės elektrinių ir kitų energijos efektyvumą didinančių sprendimų finansavimo dalis tenka trijų didžiųjų šalies miestų ir jų regionų gyventojams. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje koncentruojasi kone trys ketvirtadaliai arba 73 proc. šio tipo finansavimo. Likusi dalis pasiskirsto po mažesnius šalies regionus, iš kurių aktyvumu išsiskiria Šiauliai, Alytus ir Panevėžys“, − komentuoja „Swedbank“ atstovas.

Populiariausios – paskolos namų remontui

Pasak T. Puliko, praėjusiais metais gyventojai taip pat aktyviai skolinosi namų atnaujinimo reikmėms. Vartojimo paskolos namų remontui atlikti sudarė apie trečdalį (32 proc.) viso per metus suteikto vartojimo finansavimo portfelio. Vidutinė tokios paskolos suma siekė apie 11,2 tūkst. eurų, ir ją gyventojai skolinosi vidutiniam 6 metų laikotarpiui.

„Pandemijos padiktuota namų aplinkos gerinimo tendencija buvo pastebima ir praėjusiais metais. Nuosekliai augančios dirbančiųjų pajamos ir stabili namų ūkių finansinė padėtis leido gyventojams gerinti savo buitį ir namų aplinką. Namų remontas bei jų atnaujinimas išlieka pačia populiariausia vartojimo finansavimo paskirtimi“, − pastebi T. Pulikas.

Augo paskolos automobiliui suma

Pasak „Swedbank“ eksperto, pernai dėl sutrūkinėjusių pasaulinių tiekimo grandinių gerokai pailgėję naujų automobilių pristatymo terminai paskatino gyventojus, kaip alternatyvą, rinktis naudotus automobilius.

„Vartojimo paskola automobiliui įsigyti augo sparčiausiai iš visų vartojimo finansavimo segmentų – pernai ji padidėjo 16 proc. ir vidutiniškai siekė 7,9 tūkst. eurų. Iš viso per 2022 m. paskolų automobiliui įsigyti gyventojams buvo suteikta už beveik 24 mln. eurų. Vidutinis tokios paskolos grąžinimo terminas siekia kiek daugiau nei 5 metus“, − sako T. Pulikas.