Vienas šventes keičia kitos

0
206

Šiandien Vilniaus gatvėse jau mažiau šurmulio – „Sostinės dienos“ baigėsi. Tačiau jau po savaitės laukia didžiausias bėgikų maratonas, o dar kitą savaitgalį – „Tautų mugė“.
Ir visa tai nublanksta prieš tai, kas vyks po penkerių metų. Jau skelbiamą, kad miestas ant Neries ir Vilnelės kalvų ruošiasi 700-tų metų jubiliejui. 1323-iaisiais didžiojo kunigaikščio Gedimino laiške pirmąkart buvo paminėtas Vilnius.

Sostinės taryba praėjusią savaitę patvirtino jubiliejaus programą ir koncepciją. Programa „Vilniui 700“ numato 6 krypčių veiklas. Tarp jų – Vilniaus dienos tradicijos sukūrimas, sostinės tyrinėjimo ir pažinimo projektai, sostinės paveldo atskleidimas, miesto grožio išryškinimas naujais meno kūriniais. Ypatingas dėmesys programoje skiriamas jaunosios kartos ugdymui.

„Pirmąkart istorijoje minėdami Lietuvos sostinės jubiliejų turime galimybę sustiprinti šalies piliečių bendrystės ryšius, savivertę, istorinę bei pilietinę savimonę, aktualizuoti turtingą Vilniaus paveldą, apsvarstyti ir sutarti, kaip toliau Lietuvos sostinę kursime, kokiais darbais Vilniaus garsą Europoje ir pasaulyje skleisime. “ – sako vienas programos rengėjų, Vilniaus miesto tarybos narys Darius Kuolys.

Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos išskirtinumas – atvirumas. Vilniaus bendruomenė, Lietuvos visuomenė, išeivija – visi gali siūlyti programai savo idėjas ir projektus. Pasak  D. Kuolio, labai svarbu siejant sostinės praeitį su ateitimi  kurti ir puoselėti Vilnių ir kaip laisvų žmonių bendruomenę, ir kaip kultūrų dialogo erdvę.

„Istorija nėra tik datos. Istoriją mes kuriame patys. Todėl labai džiaugiuosi, kad jau dabar yra žmonių, kurie nori prisidėti prie Vilniaus miesto jubiliejaus minėjimo, nes mes jaučiame didelį alkį ir tai parodė Vilniaus miesto gimtadienio dienos renginiai sausį, kuriuose panoro dalyvauti gausybė vilniečių. Tikiu, kad atviros programos platformoje, mes vienysimės ir kartu kursime savo naują tradiciją.“ – sakė Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja Jolanta Karpavičienė.

Kartu su  programa „Vilniui 700“ buvo patvirtinta ir Vilniaus dienos minėjimo koncepcija. Joje numatyta, jog sausio 25-ąją – Lietuvos sostinės pirmojo paminėjimo dieną – Vilnius minės įspūdinga gausa kultūros renginių: vilniečių ir sostinės svečių lauks parodos, edukacinės veiklos, koncertai, šviesos instaliacijų projektai. Vilniaus dieną vainikuos įspūdingas koncertas ir Šv. Kristoforo apdovanojimų ceremonija. Visi muziejai, restoranai, barai, kavinės kviečiami skirti sausio 25 dieną Vilniaus minėjimui.

Vilnius, kaip miestas ir sostinė, pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltinuose – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323-iųjų sausio 25-ąją rašytame laiške Vakarų Europos krikščionims. Šiuo valdovo laišku Lietuva kreipėsi į Vakarų pasaulį kaip ori ir savarankiška jo dalis ir paskelbė siekianti dialogo su kitomis Europos tautomis. Miestas laiške iškyla kaip valstybės sostinė: Lietuvos valdovas Vilnių pavadina „mūsų miestu“.

Parengta pagal Vilniaus m. savivaldybės informaciją