Vilniaus paukštyną pasiekė dar pernai gruodį įsigyta mobilioji oro taršos ir kvapų stebėjimo stotis, į kurią investuota daugiau kaip 30 tūkst. eurų

0
50

Stotis šiuo metu įrengiama ir testuojama. Planuojama, kad ji įmonės teritorijoje visa apimtimi veikti pradės liepą.

„Balandžio viduryje pasitvirtinome poveikio aplinkai mažinimo priemones ir jų įgyvendinimui būtiną investicijų planą. Tam iš viso per kelis ateinančius metus planuojame skirti 0,9 mln. eurų. Vilniaus paukštynui neseniai pristatyta oro taršos ir kvapų stebėjimo stotis yra viena iš šių priemonių. Įdiegę naująją sistemą ir turėdami realaus laiko duomenis galėsime operatyviai koreguoti veiklą, kad cheminių junginių ir kvapų sklaida būtų kuo mažesnė“, – sako Vilniaus paukštyno generalinis direktorius Tadas Sprindžiūnas.

Ši stotis realiu laiku, 24 valandas per parą, stebės ir analizuos pagrindinių cheminių junginių – amoniako, metilo merkaptano, anglies disulfido ir kt. – sklaidą bei jų sukeliamą kvapą. Atsižvelgiant į matavimų rezultatus, bendrovės veikla bus organizuojama taip, kad būtų išvengta pikinių taršos momentų ir kvapų sklaidos.

Aplinkosaugos paslaugas teikiančios UAB „AV Consulting“ vadovas Vidas Revoldas pažymi, kad Vilniaus paukštyno įsigyta kvapų matavimo sistema yra specifiškai pritaikyta paukštynui ir turi visas paukštininkystės veiklai pritaikytas išplėstines funkcijas. Pasak jo, tai, ko gero, yra vienintelė tokia stotis Lietuvoje.

„Kvapo tiesiogiai išmatuoti negalima – tiesiogiai jį galima tik užuosti. Kita vertus, ir žmogaus nosis kvapo tiesiogiai neuodžia. Užuodžiami kvapą sukeliantys cheminiai junginiai. Tokiu principu veikia ir įranga – ji su oru įsiurbia cheminius junginius ir pagal paukštynams būdingą minėtų junginių tarpusavio koreliaciją analizuoja bei grafiškai atvaizduoja kvapo koncentraciją. Tai leidžia realiu laiku matyti tiek bendrą kvapo lygį, tiek kiekvieno matuojamo junginio reikšmę. Ši sistema suteiks konkretesnę informaciją, kur tiksliai ir kokie cheminiai junginiai sukelia kvapą“, – apie stotelės veikimą pasakoja V. Revoldas. 

Naujoji kvapų stebėjimo stotis yra mobili, tad esant poreikiui, bus galima atlikti matavimus skirtingose vietose – ne tik teritorijose, kur veikia Vilniaus paukštyno padaliniai, bet ir aplinkinėse gyvenvietėse.

Matavimų duomenis planuojama skelbti viešai, tad gyventojai ir priežiūros institucijos bet kada galės juos peržiūrėti. Be to, esant poreikiui, nuotoliniu būdu bus galima paimti mėginį ir vėliau jį detaliai ištirti laboratorijoje.

Vilniaus paukštyno akcininkų patvirtintame investicijų į poveikio aplinkai mažinimą plane, greta mobilios oro taršos ir kvapų stebėjimo stoties, numatytas platus veiksmų ir priemonių spektras.

Didžioji dalis investicijų, apie 600 tūkst. eurų, numatyta Šalutinių gyvūninių produktų (ŠGP) gamybos cecho modernizavimui. Planuojama užsandarinti pastatą, atnaujinti ventiliacijos ir oro valymo sistemą, pakeisti stogą ir vartus.

Skaičiuojama, kad įgyvendinus numatytas priemones Vilniaus rajone, Rudaminoje, veikiančiuose bendrovės objektuose kvapų sklaida gali mažėti 40 proc.