Vilniaus rajone – aistros dėl maitinimo ugdymo įstaigose

0
233
Ðîññèÿ. Óãëè÷. 9 èþëÿ 2010. Â ñòîëîâîé íà òåððèòîðèè èñïðàâèòåëüíîé êîëîíèè ¹3. Ìàðèíà Êðóãëÿêîâà/ÒÀÑÑ

Didžioji dauguma gyventojų labai piktinasi permainomis, tačiau yra ir tokių, kurie teigia, jog toks, sveikesnis,  maistas yra netgi skanus. Tačiau iš to, kas vyksta, tiksliai galima pasakyti, kad pradėta ne nuo to galo: valgyklose beveik niekas nieko nebevalgo, o prie cukraus kupinų saldumynų automatų – eilės.

„Kodėl mano vaikai turi valgyti mokyklose ir darželiuose kažkokį nevalgomą, neskanų maistą be druskos, be skonio, gerti arbatą be cukraus, kasdien tik vandenį su citrina? Kas jūs tokie, kad spręstumėt už tėvus, versti valgyti vaikus atbulais dantim tai, ko patys nevalgytumėte? Neva sveika!!! Ar galų gale mes durni ir turim leist tai? Ar tai nepažeidžia tėvų, šeimos teisės?“, – klausia vienas iš tėvų ir netrukus sulaukia atsakymo.

„Tai pažeidžia ir vaiko teises“, – atsiliepia kito moksleivio augintojas, kurio teigimu, jam iki šiol neaišku, kodėl mokykloje stovi aparatas su saldumynais.

Kai kurių pastebėjimu, dar blogesnė situacija darželiuose, kur mažyliai iš viso negali pasirinkti, ką jiems valgyti.

Tuo tarpu valdžia, inicijavusi tokias permainas iki pat šiol mano, jog prie sveiko maisto reikia priprasti ir tam reikia šiek tiek laiko. Tačiau valdžia nepateikia jokių įžvalgų, kaip tokia mityba atsilieps ateityje sveikatai: vyrų nuplikimui, depresijai ir panašiai. Juk Lietuvoje dar niekas taip nesveikai nesimaitina kaip išsivysčiusiose pasaulio šalyse.

Kad įsitikintume, kaip ten tose ugdymo įstaigų valgyklose su sveiku maistu, pabendravome po pamokų su pačiais moksleiviais.

„Davė tokį juodą kepsnį, panašų į „Mažylį“. Atrodė kaip supuvęs „Mažylis“. Brokolių sriuba. Net nesinori paragauti. Labai šlykščiai atrodė. Ir bulvių košė kažkokia daržovinė labai nepatiko – morkos tik matosi joje. Bendrai visas antras patiekalas atrodė kaip kregždžių kakučiai – juodas burbuliukas, baltas burbuliukas“, – taip apie savo pietus mokykloje kalbėjo ketvirtos klasės moksleivis.

Šis liudijimas tik patvirtina, jog ugdymo įstaigose vyksta keisti dalykai – saldumynų galima įsigyti į valias, o normalaus, nuo senų senovės tobulinamo, maisto greitai neliks. Ar ne paprasčiau prie gerų dalykų, jei tikrai geri, pereiti palaipsniui, atsargiai… Panašu, jog artimiausiu metu į mokyklas nebeįleis nei nuo kokliušo ir tymų skiepytų vaikų, nei gimusių, duloms neįtinkančiu metodu… Kas toliau? Gal grįžkime prie maitinimo sovietinėje armijoje arba prieš daugiau nei dešimtmetį Lietuvos įkalinimo įstaigose. Pagal dabartinę logiką, anais laikais būtent ten buvo pats sveikiausias maistas, kuriuo dabar derėtų aprūpinti darželinukus ir moksleivius.