Vilniaus rajone sulaikytiems narkotikų gabentojams – ilgi metai nelaisvės

0
237

Lietuvos apeliacinis teismas iš dalies patenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro apeliacinį skundą ir sugriežtino bausmę Ramūnui Pakutkai, nuteistam už ypač didelio kiekio hašišo (kanapių dervos) kontrabandos organizavimą. Apeliacinis teismas R. Pakutkai skyrė 14 metų laisvės atėmimo bausmę.

Prokuroras nesutiko su Vilniaus apygardos teismo 2017 m. liepos mėn. nuosprendžiu, kuriuo R. Pakutka buvo pripažintas kaltu ir nuteistas 13 metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad jis du kartus – 2012 m. ir 2013 m. organizavo ypač didelių kiekių hašišo kontrabandą ir neteisėtai disponavo dideliu kiekiu narkotinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti.

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, remdamiesi MKT atliekamo tyrimo metu surinkta informacija, 2012 m. spalio 2 d. Medininkų kelio poste sustabdė iš Lietuvos į Baltarusiją važiuojantį krovininį automobilį. Vilkiką patikrinę mobiliąją rentgeno kontrolės sistema, jo puspriekabėje pareigūnai po legaliai gabentų persikų kroviniu pastebėjo įrengtas slėptuves, kuriose buvo sudėtos įtartinos pakuotės. Padėti atidaryti slėptuvę buvo iškviesti ugniagesiai gelbėtojai su specialiąja įranga. Atidarius slėptuvę, iš jos buvo ištraukta beveik 400 kg į briketus supakuoto hašišo.

Vieną didžiausių Lietuvoje narkotikų kontrabandos siuntų muitinės pareigūnai sulaikė 2013 metų gegužės 12 d. Lavoriškių kelio poste. Iš Lietuvos į Baltarusiją greitai gendančius vaisius ir daržoves vežusiame vilkike rasta ypač įmantri, pneumatiniais įrenginiais valdoma slėptuvė, kurioje pareigūnai aptiko 725 kg hašišo.

Ikiteisminį tyrimą atliko Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai. Jo metu nustatyta, kad 2012 m. R. Pakutka, subūręs organizuotą grupę, organizavo neteisėtą labai didelio kiekio (beveik 400 kg) narkotinių medžiagų laikymą bei jų gabenimą kontrabanda iš Ispanijos į Rusiją tranzitu per Lenkiją ir Lietuvą. Muitinės pareigūnams kontrabanda gabentą hašišo krovinį sulaikius, 2013 metais R. Pakutka subūrė naują organizuotą grupę labai didelio kiekio (725 kg) narkotinių medžiagų kontrabandai.

Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, 2017 m. liepos mėn. R. Pakutkai už ypač didelių kiekių hašišo kontrabandą ir neteisėtą disponavimą dideliu kiekiu narkotinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, skyrė 13 metų laisvės atėmimo bausmę, jo keturiems bendrininkams – Dariui Bironui, Žilvinui Nakrošiui, Donaldui Petroniui ir Rimantui Taraškevičiui skirta po 12 metų nelaisvės.

Nesutikdami su nuosprendžiu, apeliacinius skundus teikė ir valstybinį kaltinimą byloje palaikęs prokuroras, ir nuteistieji bei jų gynėjai. Teikdamas apeliacinį skundą, Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras prašė skirti ypač didelio kiekio narkotinių medžiagų kontrabandos organizatoriui R. Pakutkai 17-kos metų laisvės atėmimo bausmę įvertinant tai, kad nuteistasis padarė du sunkius ir du labai sunkius nusikaltimus, veikdamas organizuotoje grupėje. Prokuroras nesutiko su pirmosios instancijos teismo išvada, kuria R. Pakutkos įvykdytos nusikalstamos veikos buvo pripažintos tęstinėmis. Prokuroras apeliaciniame skunde nurodė, kad, nors R. Pakutka padarė tapačius nusikaltimus, juos skiria gan ilgas laiko intervalas. Analogišku maršrutu antrą kartą gabenti didelius kiekius narkotinių medžiagų R. Pakutka nusprendė po pirmojo krovinio sulaikymo. Šį faktą patvirtina ir ta aplinkybė, kad 2013 metais naujam nusikaltimui daryti nuteistasis subūrė naują organizuotą grupę, į kurios sudėtį įėjo asmenys, prieš tai nedalyvavę jo organizuotoje nusikalstamoje veikoje.

Apeliacinis teismas atsižvelgė į prokuroro apeliaciniame skunde išdėstytus argumentus ir R. Pakutkos įvykdytas nusikalstamas veikas perkvalifikavo į pavienes. Teismas iš dalies patenkino prokuroro skundą ir nuteistajam sugriežtino bausmę – skyrė 14 metų laisvės atėmimo.

Nuteistųjų ir jų gynėjų apeliacinius skundus, kuriais buvo prašoma juos išteisinti ar sušvelninti skirtas bausmes, Apeliacinis teismas atmetė.

Vairuotojai bausmių išvengė

Šioje baudžiamojoje byloje nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleisti abiejų vilkikų vairuotojai, į Lietuvą įvežę narkotines medžiagas. Muitinės pareigūnams aptikus draudžiamus krovinius, jie buvo sulaikyti, jiems pareikšti įtarimai. Tačiau jie visiškai pripažino savo kaltę, bendradarbiavo su ikiteisminio tyrimo pareigūnais, padėdami atskleisti organizuotų grupių padarytų nusikalstamų veikų aplinkybes, todėl nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleisti.