Septynios dešimtys tinklaraštininkų, istorikų, paramos Ukrainai teikėjų laišku kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą, Užsienio reikalų ministeriją bei Seimo narius, ragindami neleisti naudoti Vyčio ar jokių kitų lietuviškų simbolių tiek ant Naujosios Baltarusijos pasų, tiek bet kokia kita forma ir oficialia apimtimi.
Prikišamai pirštu beda į išbujojusias litvinizmo melagienas
Pasirašiusieji atkreipia dėmesį į litvinizmo problemą informacinio ir hibridinio karo prieš Lietuvą fone: negalime dalintis valstybingumo ir tautiškumo simboliais su bendruomenėmis, kurių narių reikšminga dalis yra nusiteikusi prieš Lietuvą ir atkartoja Rusijos skleidžiamos dezinformacijos litvinizmo naratyvus, siekiančius iškraipyti mūsų tautos istoriją.
Nors Baltarusijos opozicijos lydere laikomos S. Cichanouskajos biuras tikina, kad litvinizmo naratyvai yra marginalus reiškinys ir visus tokius incidentus laiko Kremliaus provokacijomis, laiško autoriai atremia šiuos teiginius, tiksliai įvardindami litvinizmo naratyvus ir pateikdami įrodymus.
Perspėja dėl paralelių su invazija į Ukrainą
Kaip pažymima laiške, litvinizmo žinutės suintensyvėja vykstant pratyboms „Zapad“: „Pastebime, kad panašias melagienas apie Ukrainą Kremliaus ruporai skleidė prieš 2022 metų pilno masto karinę invaziją ir jos metu“. Pasirašiusieji primena, kad 2024 m. vasario 5 d. Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis perspėjo dėl grėsmės iš Baltarusijos pusės.
Laiško autoriai atkreipia dėmesį, kad nuo 2020 metų Lietuva patiria hibridines ir informacines Baltarusijos atakas, Baltarusijos KGB aktyvumas rekordiškai intensyvus, Vilniuje per pastaruosius metus apsigyveno daugiau nei 60 tūkst. baltarusių, kurių lojalumo patikrinti beveik neįmanoma. „Visų šių dedamųjų kontekste litvinizmo melagienų grėsmę būtina vertinti itin rimtai“, – nurodo pasirašiusieji.
Laiške tvirtinama, kad nesvarbu, kokia kalba būtų vadinamas – Vytis ir Pahonia yra vienas ir tas pats simbolis. Suvokiant informacinio karo, geopolitinį ir istorinį kontekstą, reikėtų nuodugniai įvertinti, kaip baltarusiai supranta savąją Vyčio versiją: ar tikrai kaip baltų pagonių valdovų, kurie jėga prijungė jų protėvius rusėnus ir valdė baltų genčių įkurtame Vilniuje, simbolį, ar litvinistiškai – kaip slavų kilmės ortodoksų tikėjimo valdovo, kuris reziduoja „senajame baltarusių mieste“ Vilniuje, ženklą? Nors baltarusiams Vytis yra svarbus pasipriešinimo Aliaksandro Lukašenkos režimui simbolis, viešojoje erdvėje prieinama informacija sufleruoja, kad jų galvose gaji būtent litvinistiška Pahonios istorinės reikšmės interpretacija. „Todėl jokiais lietuviškais valstybingumo ir tautiškumo simboliais dalintis negalime“, – pabrėžia laiško autoriai.
Baltarusiai turi savo autentišką tapatybę ir istoriją
Laiško autoriai tvirtina, kad baltarusių valstybingumo ir tautiškumo šaknys slypi ne LDK, o Polocko, Vitebsko, Smolensko, Turovo, Voluinės ir kitose į dabartinės Baltarusijos teritoriją patekusiose rusėnų kunigaikštystėse. Būtent iš šio, X–XII a., laikmečio ženklų – Eufrozinijos kryžiaus, Iziaslavo antspaudo, Baltosios Rusios herbo bei kitų – baltarusiai ir turėtų rinktis savo istorinės tapatybės ženklus.
„Manydami, kad pagaliau pabėgo nuo rusų pasaulio ir atrado savo tikrąją tapatybę slaviškoje LDK, baltarusiai iš tikrųjų tik suka dar vieną ratą Rusijos dezinformacijos pinklėse. Kuo daugiau litvinizmo baltarusių galvose, tuo mažiau tikrosios LDK istorijos – ir tuo daugiau Rusijos“, – teigiama laiške.
Pateikiami 7 prašymai
- Neleisti Lietuvos ir siekti neleisti ES teritorijoje naudoti lietuviškų valstybingumo simbolių ant oficialių (arba siekiančių tokiais tapti) baltarusių diasporos organizacijų dokumentų;
- Stiprinti Lietuvos visuomenės informacinį atsparumą ir švietimą apie litvinizmo ir kitų istorinių melagienų keliamas grėsmes;
- Įtvirtinti Lietuvos valstybės ir lietuvių tautos istorijos kanoną įstatymais – be abejo,neužkertant kelio naujiems archeologiniams ir istoriografijos atradimams;
- Apsaugoti Lietuvos valstybinius simbolius nuo plagijavimo ir nusavinimo tarptautinėje erdvėje;
- Identifikuoti Lietuvoje ir ES teritorijoje veikiančius baltarusių išeivijos organizacijų atstovus, kurie skleidžia litvinizmo naratyvus, ir prireikus apriboti jų veiklą;
- Skatinti baltarusių išeivijos integraciją į Lietuvos visuomenę, akcentuojant pagarbą mūsų istorinei ir kultūrinei tapatybei, mokslinei istoriografijai ir lietuvių kalbai. Tai galėtų būti renginių ciklas ar tam tikra šviečiamojo pobūdžio programa platformoje Youtube;
- Sudaryti detalią strategiją ir partijų susitarimą dėl ilgalaikės politikos Baltarusijos ir baltarusių išeivijos atžvilgiu (kaip padėtume jiems atgauti valstybę, kurti tvarią demokratiją).
