„Gaming’as“ su 5G interneto plėtra – ne tik naujos žaidimų galimybės bei patirtys be superkompiuterio namuose, bet ir išaugusios grėsmės susidurti su iki šiol retais laikomais sveikatos sutrikdymais

0
102

Ne paslaptis, jog į kompiuterines pramogas įnikę jauni žmonės, o ypač paaugliai, šiuo metu rizikuoja susigadinti regėjimą ir dėl per mažo judėjimo priaugti svorio. Vis dėlto, nuolat žaidžiantys neišvengia ir galūnių, nugaros, kaklo srities skausmų. „Ortopro” klinikos medikai teigia, jog taip vadinamų „gaming`o” fanų, besiskundžiančių įvairiais negalavimais, kasmet po truputį daugėja, o besikreipiantys pagalbos – vis jaunesni.

„Aiškiai padaugėjo su darbu prie kompiuterio ir žaidimais susijusių nusiskundimų“, – sako „Ortopro” klinikos gydytojas ortopedas-traumatologas Tadas Šiatkus. – Žaidėjams dažniausiai pažeidžiami riešo ir nykščio sąnariai. Nykštys daug naudojamas tiek mūsų mobiliuosiuose įrenginiuose, tiek siunčiant žinutes, tiek žaidimų konsolių valdikliuose. Būtent neergonomiškas prietaisų dizainas bene labiausiai kaltas dėl kylančių minėtų problemų. Mes turime išmokyti savo atžalas rasti balansą gyvenime ir tai parodyti savo pavyzdžiu, nes vaikai kopijuoja tėvų gyvenimo būdą“.

Gyd. T. Šiatkaus teigimu, sparčiai auganti kompiuterinių žaidimų rinka – nauja realybė, kuri reiškia, kad teks prisitaikyti. O ir atsisakyti šios pramogos nėra būtina. Svarbu kiekvienam žinoti apie neigiamą poveikį, kurio galima išvengti.

Prieš aptariant žalą, teisinga paminėti naudą

Kompiuteriniai žaidimai yra ne tik pramoga bei smagus laiko praleidimas, bet ir gali padėti žmonėms bendrauti, virtualioje bendruomenėje kartu atliekant tam tikras užduotis. Kenčiantiems nuo vienatvės tai puiki priemonė užmegzti ryšį, įskaitant ir sunkiai tai darančius tradiciniais metodais – pavyzdžiui, turinčius autizmo spektro sutrikimų.

„Yra įvairių tyrimų, rodančių kad žaidimai turi tam tikrų pažintinių pranašumų, pavyzdžiui, žaidėjai kartais pasižymi geresne dėmesio kontrole ir išradingesniu erdviniu mąstymu. Nors nėra visiškai aišku, kiek ši nauda pritaikoma už vaizdo žaidimų sferos ribų, realiame pasaulyje. Galiausiai, ši pramoga turi medicininį pritaikymą: naudinga žmonėms, sergantiems degeneracinėmis ligomis, siekiant pagerinti jų pusiausvyrą; pagelbėja paaugliams, sergantiems dėmesio stokos sutrikimu, tobulina mąstymo įgūdžius“, – teigia gyd. T. Šiatkus.

Žaidimų neigiami padariniai sveikatai

Kaip ir galima tikėtis, rankų riešų skausmai yra dažniausia problema, su kuria susiduria žaidėjai. Kai ką nors darome ilgą laiką, rizikuojame patirti traumą, sukeliamą pakartotinių vienodų judesių. Tačiau „gaming`o” mėgėjai taip pat gali patirti ir pečių, dilbio bei nugaros skausmus.

„Jei jaučiate diskomfortą, kuris trukdo jūsų pomėgiams ar įprastinei veiklai, būtinai kreipkitės į specialistus. Mūsų klinikos gydytojų kineziterapeutų komanda atliks visus reikiamus tyrimus ir sudarys mankštų planus bei rekomenduos prevencijos priemones, kad panašių nusiskundimų išvengtumėte ateityje. Uždelsus problemos sprendimas bus tik sudėtingesnis ir negalavimui suvaldyti gali prireikti net operacijos“, – tvirtina T. Šiatkus.

  1. Riešų problemos

Riešo kanalo sindromas. Riešo kanalas – praėjimas, kuriame jungiasi nervai tarp riešo ir rankos – gali susiaurėti, o tai sumažina jūsų judesių diapazoną. Taip pat galite jausti skausmą rankoje. Jei laikui bėgant situacija pablogės, galūnė gali susilpnėti.

Tendonitas. Tendonitas atsiranda dėl per didelio vienos rankos naudojimo. Tai audinio, jungiančio kaulus ir raumenis, uždegimas.

Nykščio sąnariai. Valdikliai dažnai yra maži, todėl norint nykščiais spaudyti mygtukus ranką reikia laikyti nepatogioje padėtyje. Kuo mažesnis valdiklis, tuo didesnės bus rankos problemos.

  • Dilbio skausmas

Nereikia būti teniso korte, kad išsiugdytumėte „teniso alkūnę” – tai galite padaryti žaisdami vaizdo žaidimus. Pasikartojantys žaidimų judesiai gali pažeisti sausgyslę, kuri padeda pirštams išsitiesti. Jausite skausmą alkūnėje ir dilbyje, kuris gali paveikti visą ranką.

  • Peties skausmas

Vadinamasis „pelės petys“ išsivysto dėl pasikartojančių judesių, o tikrasis būklės pavadinimas yra bicepso sausgyslių uždegimas. Jausite bicepso raumenų skausmą, nes raumenys sutrumpėja. Bloga laikysena, nuo kurios kenčia daugelis žaidėjų, gali dar labiau pabloginti situaciją.

  • Nugaros ir kaklo skausmai.

Žiūrint aukštyn arba žemyn į televizorių ar kompiuterio pultą, gali atsirasti įtampa kakle, o nuolat tai darant įtampa didėja. Žaidimų sukeliamo kaklo ir nugaros skausmo priežastys yra susijusios su prasta laikysena, ilgu sėdėjimu ir neergonomišku stalu ar darbo vieta.

Dažnesnės pertraukos ir raumenų tempimas gali sumažinti kaklo ir nugaros skausmą. Vis dėlto, veiksmingiausias sprendimas išvengti didesnio skausmo bus tokio pramogavimo laiko sutrumpinimas.

Kompiuteriniai žaidimai taip pat sietini su viršsvoriu dėl persivalgymo

Manoma, kad nutukimą taip pat lemia padidėjęs maisto suvartojimas žaidžiant. Remiantis žurnale „Journal of Clinical Nutrition“ paskelbtu tyrimu, vos vienas įtemptas seansas prie ekrano gali būti susijęs su intensyviu užkandžiavimu, neatsižvelgiant į apetito pojūčius, kai sutrinka sotumo jausmas.