Seimas atsilaikė nuo pagundos uždaryti baltarusius į rezervatą

0
25

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija sutinka, kad valstybės sieną kertantys Baltarusijos piliečiai turi būti kontroliuojami griežčiau, tačiau sveikina nepasidavus pagundai mechaniškai suvaržyti jų laisvę ribojant keliones.

Seimo narys konservatorius Audronius Ažubalis siūlė, kad per 3 mėnesius daugiau kaip vieną kartą sieną kirtusiam rusui ar baltarusiui būtų atimtas leidimas laikinai gyventi Lietuvoje. Seimas ryškia balsu persvarą idėją atmetė.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo įsitikinimu, rūšiuoti žmonių jų teises varžančiais įstatymais nederama, kol valstybė neišnaudojo kitų institucinių priemonių išsiaiškinti, kurie asmenys iš tikrųjų kelia grėsmę valstybės saugumui. Be to, įstatymas turėtų taikyti skirtingą kontrolę Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, nes rusų dauguma palaiko karą Ukrainoje, o baltarusių – ne.

„Lietuvos saugumo strategijos principas – ne uždaryti baltarusius Vilniaus rezervate, o remti Baltarusijos pilietines organizacijas, remti persekiojamus baltarusių disidentus, ginti žmogaus teises ir laisves pačioje Baltarusijoje. Jeigu mes iš pradžių nuo diktatoriaus pabėgusius žmones priimame, o vėliau juos baudžiame už tai, kad išlaiko socialinius ryšius su tėvyne, tai nepadeda kurti stipresnės ir demokratiškesnės baltarusių diasporos Lietuvoje“, – mano E. Gentvilas.

Anot Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nario liberalo Raimundo Lopatos, prieš siūlant taip riboti žmonių judėjimą per sieną, pirmiausia reikėtų tiksliai suskaičiuoti, kas tokie ją kerta dažniau – Baltarusijos piliečiai ar patys Lietuvos piliečiai. „Užsienio reikalų ministerija ir saugumas nuolat įspėja lietuvius, kad jie nevyktų į Baltarusiją. Tačiau grėsmės jų nesustabdo. Ar mes turėtume ir lietuviams išdalinti viešnagių Baltarusijoje kvotas – vieną kartą per ketvirtį? Be to, kaip toks diskriminacinis reguliavimas pateisintų tai, kad į Lukašenkos valdomą šalį vis tiek laisvai galės vykti kitų šalių piliečiai, kurie teoriškai irgi gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui?“ – sako R. Lopata.

Liberalai pasisako už dabartinės Vyriausybės laikyseną griežtai atskirti tiek Baltarusijos režimą nuo visuomenės, tiek Rusijos piliečius nuo Baltarusijos piliečių. „Mūsų tikslas – tai kova su rusiško pasaulio propaganda. Tegu iš Baltarusijos pabėgę ir Lietuvoje prieglobstį radę žmonės mato, kad Vakarų vertybės yra ir jų tapatybės dalis. Lietuvoje laisvai ir saugiai laikinai gyvenantys baltarusiai jau pasirinko, todėl turėtume juos ne riboti, o pasitelkti kaip bendražygius prieš Rusijos agresiją“, – sako E. Gentvilas.