Dujų kaina Europoje – 1027 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų, Baltarusijoje – 128,5 JAV dolerių už tą patį kiekį

0
430

Dujų kaina Baltarusijai 2021 – 2022 m. išliks tokia pati, kokia buvo – dar rugsėjo pradžioje pareiškė Rusijos Prezidentas Vladimiras Putinas. Tuoj po to Gazprom“ ir „Gazprom transgaz Belarus“ pasirašė sutartis dėl šio iškastinio kuro tiekimo Baltarusijai ir jo gabenimo per respublikos teritoriją. Rusijos gamtinių dujų kaina Baltarusijai pernai buvo 127 USD už tūkstantį kubinių metrų, šiemet – 128,5 USD už tūkstantį kubinių metrų. Šalys taip pat susitarė, kad kitų metų kaina Baltarusijai nebus indeksuojama.

Tuo tarpu Lietuva už šį kurą mokės europietiškomis kainomis. Skelbiama, jog dėl to žiemą gyventojams būsto šildymas pabrangs vidutiniškai 30 proc., elektra – kiek mažiau, tačiau reali kaina bus išskaidyta per penkerių metų laikotarpį. Dar valdžia tikina, jog energijos brangimo beveik nepajusime, nes energetikai tam reikalingų lėšų pasiskolins už minimalias palūkanas. Be to, auga  žmonių atlyginimai ir pensijos.

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ duomenys rodo, kad šiemet Lietuvos poreikiams buvo suvartota 18,5 teravatvalandės (TWh) dujų arba 5 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu, kai Lietuvos poreikis siekė 17,7 TWh. Metų pradžioje vyravę šalti žiemos ir pavasario orai lėmė didesnį dujų suvartojimą šilumos ir elektros gamybos sektoriuose. Vasaros laikotarpiu dujų vartojimas Lietuvoje mažėjo. 

Klaipėdos SGD terminalas išlieka svarbiausia dujų patekimo į Lietuvą infrastruktūra. Per tris metų ketvirčius iš terminalo buvo patiekta 13,4 TWh dujų arba 65,6 proc., iš Latvijos – 2,5 TWh arba 12,1 proc., o iš Baltarusijos – 4,6 TWh arba 22,3 proc. viso įleisto dujų kiekio, skirto Lietuvos, Baltijos šalių ir Suomijos vartotojams. 

Dėl aukštų kainų susidariusi įtempta padėtis pasaulinėse dujų biržose pastaruoju metu darė įtaką dujų vartojimui Lietuvoje. Liepą – rugsėjį Lietuvoje buvo sunaudota 3,8 TWh dujų, arba 25 proc. mažiau palyginti su tuo pačiu laiku pernai, kai dujų vartojimas šalyje siekė 5,1 TWh. 

Dujų transportavimas iš Baltarusijos per Lietuvą į Karaliaučiaus sritį per 9  šių metų mėnesius sudarė 18,2 TWh ir buvo 6,4 proc. didesnis nei pernai tuo pačiu metu, kai per mūsų šalį tranzitu į Karaliaučių buvo perduota 17,2 TWh dujų. 

Dujos į Lietuvą tiekiamos per Klaipėdos SGD terminalą bei iš Rusijos per Baltarusiją ir Latviją. 2022 m. pradėjus veikti dujotiekių jungčiai tarp Lenkijos ir Lietuvos, bus sukurtas dar vienas alternatyvus dujų tiekimo šaltinis, užtikrinsiantis dujų tiekimą iš įvairių dujų šaltinių per Lenkiją į Lietuvą, kitas Baltijos šalis ir Suomiją.