Europoje – visuotinis kvalifikuotų darbuotojų deficitas. Lengvai įsidarbintų ir santechnikai, suvirintojai bei slaugytojai

0
293

Darbdaviams ne tik Lietuvoje sunkiai sekasi užpildyti laisvas darbo vietas. Visame senajame žemyne stebimos tos pačios nepalankios tendencijos. Europos užimtumo tarnybų (EURES) nacionalinių koordinavimo skyrių ir Europos darbo institucijos (ELA) atstovai neseniai diskutavo apie bendradarbiavimo galimybes ir ieškojo sprendimų, kaip subalansuoti darbo rinkas.

„Europai reikia kvalifikuotų darbuotojų, kurių vis labiau trūksta. Naujosios technologijos, dirbtinis intelektas ir skaitmenizavimo procesai didina IT, inžinerinės srities specialistų poreikį. Taip pat trūksta ir tų darbuotojų, kurių funkcijų technologijos įgyvendinti negali, – teigė EURES nacionalinio koordinavimo skyriaus Lietuvoje vedėja Agnė Peciukevičienė. – Aktualiausia yra sveikatos sektoriaus ir socialinės priežiūros sritis“.

19-oje Europos šalių itin trūksta santechnikų, vamzdynų montuotojų, o 18-oje geriausias galimybes įsidarbinti turi slaugos specialistai. Tarp labiausiai trūkstamų darbuotojų minėti suvirintojai ir tarptautinio transporto priemonių vairuotojai, kurių stokojama ir Lietuvoje.

Pandemijos metu įvesti apribojimai visose Europos šalyse sumažino darbuotojų mobilumą. A. Peciukevičienė atkreipė dėmesį, kad tą labiausiai pajuto sezoninius darbo pasiūlymus teikiantys darbdaviai. Įprastai kasmet daugiau nei 850 tūkst. Europos sąjungos piliečių vykdavo į kitas šalis dirbti ūkininkavimo, turizmo, apgyvendinimo ir maitinimo bei statybos sektoriuose. Šiuo metu pritraukti darbuotojus keliems mėnesiams – iššūkis.

Rudens sezono metu Europoje ypač stigo darbuotojų derliui nuimti. Kolegos iš kitų EURES skyrių baiminasi, kad šiais mažės norinčių dirbti ir kalėdinių eglučių ūkiuose bei žiemos turizmo sektoriuose.

Mūsų šalies Užimtumo tarnyba – ne vienintelė Europoje, susidurianti su didėjančiu tarpininkavimo įdarbinant poreikiu. Kitos šalys taip pat dirba su ilgalaikiais, nemotyvuotais klientais, kuriems reikia papildomos pagalbos, integruojantis į darbo rinką. „Visoje Europoje pastebima, kad sunkiausia yra nekvalifikuotiems bedarbiams“,  –  pabrėžė A. Peciukevičienė.