Jeigu buitiniai prietaisai įjungti į elektros tinklą, nuo jų priklauso ne tik sąskaita, bet ir mūsų saugumas

0
171

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, beveik per devynis šių metų mėnesius dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų šalyje kilo 502 gaisrai, jų metu žuvo 4 žmonės, 15 buvo traumuota. Pagrindinės tokių gaisrų priežastys – netvarkinga elektros instaliacija, nusidėvėjusios buitinių elektros prietaisų detalės ir neatsargus žmogaus elgesys.

Vien šį rudenį dėl elektros prietaisų jau kilo ne vienas gaisras. Rugsėjo 5 d. Kaune, Pasimatymo akligatvyje, bute, užsidegė elektrinė orkaitė. Ugniagesiai gelbėtojai gaisrą užgesino, orkaitę išnešė į kiemą. Gaisro metu apdegė ir aprūko virtuvės patalpa, baldai. Rugsėjo 18 d., Kaune, Ukmergės gatvėje, daugiabučio bute užsidegė džiovyklė. Gyventojas ją degančią išnešė iš buto į laiptinę. Aprūko laiptinės sienos ir lubos. Rugsėjo 27 d. Vilniuje, Architektų gatvėje, gaisras įsiplieskė viename iš daugiabučio butų. Svilo laidai, virtuvėje degė stalviršis, apdegė kaitlentė, aprūko siena.

Vėstant orams, gyventojai ne tik daugiau laiko praleidžia namuose, bet ir dažniau  naudoja elektros prietaisus. Tik ar  daugelis žinome, kaip  elgtis, jeigu ima degti  šaldytuvas, lygintuvas, šildytuvas, elektrinė viryklė ar kitas buityje naudojamas elektros prietaisas?

„Jeigu  namuose   užsidegė elektros prietaisas ar pradėjo svilti elektros laidai,  įvertinus situaciją, reikia skambinti 112 ir skubiai išjungti prietaisą iš elektros tinklo – ištraukti kištuką iš lizdo, o tik paskui gesinti. Ugnį malšinti galima tik angliarūgštės ar milteliniais gesintuvais, įjungtų į elektros tinklą prietaisų jokiu būdu negalima gesinti vandeniu! Yra buvę atvejų, kad būtent dėl to nebuvo išvengta nelaimių. Beje, gesintuvą reikėtų laikyti lengvai pasiekiamoje vietoje“,  – pataria Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo  skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas.

O jeigu iš televizoriaus ar kompiuterio ima sklisti dūmai, juos ne tik reikia išjungti iš elektros lizdo, bet ir užmesti ant jų kokį nors tankų audeklą, kad nuslopintų degimą.

Specialistas atkreipia dėmesį ir į dar vieną svarbų aspektą: „Kiekvienas gyventojas turi žinoti, kur yra jo buto ar namo elektros įvadas, kad galėtų išjungti elektros tiekimą, kilus gaisrui“.

Norėdami būti saugūs, gyventojai privalo ne tik prižiūrėti namie naudojamus elektros prietaisus, šildymo įrenginius, laikytis gaisrinės saugos taisyklių, bet, svarbiausia, įsirengti autonominius dūmų detektorius. Dūmų detektorius aptinka dūmus vos prasidėjus gaisrui, signalizuoja apie galimą pavojų, todėl žmonės spėja evakuotis, iškviesti pagalbą, o kartais ir patys geba užgesinti ugnį.

Į ką reiktų atkreipti dėmesį saugant savo turtą?

Išeinant iš namų reikėtų patikrinti, ar ant viryklės nepaliktas verdantis puodas, keptuvė, ar išjungta indaplovė, skalbimo mašina ir lygintuvas.

Negalima namuose vienu metu sujungti daug buitinių prietaisų, nes kyla grėsmė perkrauti  elektros tinklą. Dėl perkrovos elektros tinkle staiga pradeda kaisti laidai ir užsidega jų izoliacija. Apie namo elektros tinklo perkrovimą signalizuoja dažnas elektros automatinių saugiklių išmušimas.

Patariama išjungti nenaudojamus elektros prietaisus iš elektros lizdo, nes palikti budėjimo režimu elektros prietaisai ne tik naudoja elektros energiją, bet gali ir perkaisti.

Taip pat reikėtų periodiškai tikrinti, ar  nepažeisti, nesusidėvėję, nenutrūkę elektros prietaisų laidai, ar nepažeista izoliacija, pasirūpinti, kad elektros laidai, kištukiniai lizdai, kištukai ar patys elektros prietaisai nesudrėktų.

PAGD informacija