Baltijos šalių – Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos – Sakartvelo ir Ukrainos užsienio reikalų ministrų bendras pareiškimas dėl Krymo totorių deportacijos 76-ųjų metinių

0
503

Prieš 76 metus, 1944 metų gegužės 18 dieną, sovietinis režimas Krymo totorius nusikalstamai ištrėmė iš jų istorinės tėvynės – Krymo – į tolimus Uzbekistano, Kazachstano ir Rusijos teritorijas.

Vien pirmaisiais deportacijos metais mirė beveik pusė visų ištremtų Krymo totorių. Iki pat 1989 metų jiems buvo draudžiama grįžti į tėvynę – Krymą. Tuo metu vykdyta tikslinga kalbinė ir kultūrinė Krymo totorių asimiliacija.

Krymo totorių tragedija pasikartojo 2014 metais, kai Rusijos Federacija užgrobė ir neteisėtai bandė aneksuoti Krymą – neatsiejamą Ukrainos dalį.

„Neatsitiktinai Rusija, šlovinanti Stalino totalitarinį režimą, tęsia savo nusikalstamą politiką XXI-ame  amžiuje ir laikinai okupuotame Kryme: uždraudė Krymo totorių atstovaujamosios institucijos (Medžliso) veiką, vykdo sistemines represijas, teisių pažeidimus, persekioja Krymo totorius dėl priešinimosi Rusijos ginkluotai agresijai ir veiksmams prieš Ukrainos suverenitetą bei teritorinį vientisumą.

Tokia Rusijos politika privertė tūkstančius Krymo totorių, vietinių Krymo gyventojų, palikti gimtuosius namus ir persikelti į žemyninę Ukrainą.

Šiandien mes pagerbiame daugybės nekaltų aukų – Stalino ištremtų Krymo totorių atminimą ir remiame Krymo totorių kovą už jų teises.

Mes išreiškiame paramą Ukrainos suverenitetui, teritoriniam vientisumui su tarptautiniu mastu pripažintomis jos sienomis ir politinei nepriklausomybei.

Smerkiame Rusijos agresyvią politiką Ukrainos atžvilgiu ir naujas represijas prieš Krymo totorius.

Raginame Rusiją nutraukti pagrindinių tarptautinės teisių pažeidimus, visapusiškai įgyvendinti Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos rezoliuciją dėl žmogaus teisių padėties Krymo Autonominėje Respublikoje (Ukraina) ir vykdyti tarptautinės bendruomenės reikalavimus dėl okupacinės politikos Krymo autonominėje Respublikoje ir Sevastopolio mieste atšaukimo.

Kad ir kaip Rusija stengtųsi įteisinti savo agresyvią okupacinę politiką pusiasalyje, faktas neginčijamas – Krymas yra neatsiejama Ukrainos dalis”, – rašoma LR Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Krymo totoriai, kurie atsisako Rusijos pilietybės ir nepripažįsta neteisėtos Krymo aneksijos, yra diskriminuojami. Jie negali gauti švietimo ir sveikatos priežiūros paslaugų, neturi teisės kalbėti sava kalba ir puoselėti savo tradicijas bei kultūrą. Neįtikėtina, bet Krymo totoriai antrą kartą per 75-erius metus patiria smurtinę priespaudą, persekiojimą ir yra verčiami palikti savo tėvynę.