Dėl aptiktų salmonelių saldainiuose ir šokoladiniuose kiaušiniuose Belgijos gamykla atšaukia nesaugias partijas

0
506

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama įvertinti į Lietuvos rinką tiekiamų „Ferrero“ gaminių saugą, atlieka laboratorinius tyrimus. Pirmųjų rezultatų duomenimis, Lietuvoje parduodamuose produktuose „Kinder Surprise Maxi“ ir „Kinder Schoko-bons“ salmonelių neaptikta.

Belgijos kompetentingos institucijos informuoja apie besitęsiantį tyrimą dėl tarpvalstybinio per maistą plintančios infekcijos protrūkio, siejamo su šokolado gaminiais, pagamintais vienoje „Ferrero“ gamyklų Belgijoje. Tyrimas vis dar tebevyksta, atsekamumo duomenys atnaujami ir apie tyrimo rezultatus nuolat keičiamasi informacija su kitų šalių suinteresuotomis institucijomis.

Pranešama, kad žinoma konditerijos gamintoja „Ferrero“, bendradarbiaudama su Belgijos kompetentingomis institucijomis, sustabdė Arlono mieste esančios gamyklos veiklą dėl galimų sąsajų su salmoneliozės atvejais keliose Europos šalyse. Imdamasi atsargumo priemonių įmonė paskelbė apie savanorišką visų, šiame Belgijos fabrike pagamintų maisto produktų atšaukimą. Šis atšaukimas atliekamas prevenciniais tikslais.

Pagal Lietuvos tiekėjo, platinančio „Ferrero“ produkciją mūsų šalyje, VMVT pateiktą informaciją, į Lietuvos rinką galėjo pateikti kai kurie produktai, kurie buvo pagaminti Belgijos gamykloje Arlono mieste. Įtartinų, galimai nesaugių partijų numeriai skelbiami ne tik tiekėjams ar pardavėjams, bet ir vartotojams.

Maisto tvarkymo subjektai, prekiaujantys nurodytais produktais, turi juos išimti iš rinkos, grąžinti tiekėjui ir nevykdyti jų išpardavimo, taikant nuolaidą. Taip pat vartotojai turi būti informuoti apie galimybę grąžinti jau nusipirktą produktą.

Vartotojams, įsigijusiems minėtus produktus, rekomenduojama jų nevalgyti. Įsigytus produktus galima grąžinti į prekybos vietas, kuriose juos pirko. EAN kodą galima rasti ant pakuotės. Jį sudaro skaičiai, esantys po vertikaliais kodo brūkšniais.

„Suveikė savikontrolės sistema ir mechanizmas, kai į pranešimą apie nesaugių maisto produktų partijas sureagavo pats gamintojas, tiekėjai, prekybos tinklai bei rinkos priežiūros institucijos. Informacija operatyviai perduota per tarptautinę nesaugių maisto produktų ir pašarų pranešimų sistemą RASFF, nesaugūs produktai atšaukiami iš rinkos. Nors nesaugios siuntos nebuvo skirtos Lietuvos rinkai, mes ėmėmės papildomų saugumo priemonių – atrinkome mėginius iš parduotuvių bei sandėlių ir Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute pradėjome jų laboratorinius tyrimus. Kai tik bus gauti laboratorinių tyrimų rezultatai, būsime tikri, ar Lietuvos rinkoje tikrai nėra nesaugių gaminių“, – sako VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Pasak vadovo, verslo atsakomybė, operatyvumas ir sklandus produktų kilmės atsekamumas šiuo atveju leido greitai bei efektyviai reaguoti į iškilusias grėsmes. Žinia apie salmonelėmis užkrėstus gaminius sulaukė plataus Europos vartotojų dėmesio ir atgarsio, todėl verslas pademonstravo sąmoningumą, saugodamas vartotojų sveikatą bei savo reputaciją. Prieš beveik 80 metų Italijoje įkurta konditerijos gamintoja „Ferrero“ Europoje turi penkias gamyklas. Jos produkcija žinoma plačiai pasaulyje. Tuo tarpu Lietuvos rinką prižiūrinti VMVT skiria daugiau dėmesio ir pastangų įsitikinti, ar nesaugūs produktai iš kitų gamyklų ir partijų nepateko šalies vartotojams.

Šios bakterijos sukelia salmoneliozę – ūmią žarnyno infekcinę ligą, kuriai būdingi šie simptomai: pykinimas vėmimas, vandeningas viduriavimas su krauju ir gleivėmis, išsekimas ar nedidelis karščiavimas. Jie pasireiškia po 12 – 72 valandų po užsikrėtimo.

Pagrindinis salmoneliozės plitimo būdas yra žalios arba nepakankamai termiškai apdorotos, užterštos salmonelėmis paukštienos, kiaušinių, jautienos, kiaulienos, pieno ir jų produktų, vandens, vaisių bei daržovių vartojimas. Maistą salmonelėmis gali užkrėsti jį tvarkantys asmenys, nenusiplovę rankų pasinaudojus tualetu. Šiuo metu Europos Sąjungoje apie 200 salmonelių serotipų siejama su per maistą plintančiomis infekcijomis žmonėse. Dažniausias perdavimo kelias yra gyvūninės kilmės maisto produktų vartojimas.

VMVT informacija