Gaisrų sezonas prasidėjo: miškininkai užgesino jau 20 gaisrų

0
245

Valstybinių miškų urėdijos miškininkai kartu su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento gaisrininkais gesino didžiulį gaisrą, kilusį Šalčininkų rajone, Dieveniškių seniūnijoje. Čia sudegė keli ūkiniai pastatai, namas, išdegė privatus miškas ir žolė – ugnis nuniokojo maždaug 3 ha plotą. Aiškinamasi, kokios priežastys galėjo sukelti gaisrą, tačiau įtariama, kad nevaldoma ugnis galėjo kilti nuo deginamų šakų ir pernykštės žolės.

Valstybinių miškų urėdijos regioninių padalinių pateiktais preliminariais duomenimis, šiais metais, iki balandžio 9 d., Lietuvos miškuose užregistruota 17 miško gaisrų 13,28 ha plote, iš jų 12 miško gaisrų privačiuose miškuose 8,30 ha plote.

„Bendromis pajėgomis pavyko suvaldyti gaisrą, kurį ugniagesiams ir miškininkams gesinti trukdė stiprus vėjas. Deja, ugnis sunaikino ūkinius pastatus bei gyvenamąjį namą. Tenka apgailestauti dėl šių žmonių turto praradimo. Mūsų miškininkai budėjo ir stebėjo, kad ugnis miške neįsipliekstų iš naujo“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Kilusį gaisrą gesino dešimt Valstybinių miškų urėdijos miškininkų su dviem priešgaisriniais automobiliais ir gausios Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pajėgos – viso 10 priešgaisrinių automobilių.

Valstybinių miškų urėdija nuolat perspėja gyventojus, kad nedegintų pernykštės žolės, nes ji – dažniausia miškų gaisrų priežastis, dažnai persimetanti į gyvenamuosius ar ūkinius pastatus.

Nuo pavasario, kai tik prasideda gaisrams kilti palankus laikotarpis, Lietuvos miškus stebi Valstybinių miškų urėdijos antžeminė automatinė miško gaisrų stebėjimo sistema, kuri operatyviai užfiksuoja dūmus – prie monitorių pasikeisdama budi apie 50 žmonių komanda. Taip pat pasiruošusios gesinti kilusius miško gaisrus budi 57 Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinės komandos, sudarytos iš papildomai samdomų apie 250 darbuotojų. Apie 300 specialistų pajėgos sudaro rezervines komandas, kurios mobilizuojamos esant didesniems gaisrams, dar 30 žmonių nuolatos budi priešgaisriniuose bokštuose.

Šiais metais Valstybinių miškų urėdija įsigijo ir 23 naujus padidinto pravažumo krovininius automobilius, skirtus miško gaisrams gesinti, kuriuose sumontuotos 300 litrų vandens talpyklos – tokių visureigių iš viso visoje Lietuvoje yra 38, darbui paruoštos dar 20 vandens cisternų ir 61 priešgaisrinis automobilis.

Vien praėjusiais metais Lietuvoje išdegė apie 2300 hektarų pievų – tai maždaug 14 Vingio parkų Vilniuje arba bendras Elektrėnų miesto plotas.

Remiantis daugiamete statistika – daugiau kaip 70% gaisrų yra iki 0,2 ha ploto. Regioninių padalinių priešgaisrinės komandos bei miškų pareigūnai, pagal gautus pranešimus apie kilusius miško gaisrus, buvo išvykę į gaisravietes daugiau nei 800 kartų.

VĮ Valstybinių miškų urėdija vykdo priešgaisrinę visų Lietuvos miškų – privačių ir valstybinių – apsaugą: stebi miškus, gesina miško gaisrus, miškuose kasmet atnaujina apie 13 tūkst. kilometrų priešgaisrinių mineralizuotų juostų, įrengia priešgaisrinius kelius bei vandens telkinius. Priešgaisrinei miškų apsaugai įmonė kasmet skiria apie 2 milijonus eurų.