Šių metų atleidimų statistika atspindi mažėjantį nekvalifikuotų darbuotojų poreikį

0
93

Per pirmąjį metų ketvirtį Užimtumo tarnyba gavo pranešimus apie grupės darbuotojų atleidimus iš 20 įmonių, kurios apie tai įspėjo 893 darbuotojus. Tai – dviem tokiais pranešimais daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Grupės darbuotojų atleidimų priežastys išlieka panašios – šiemet septynios įmonės pranešė apie bankrotus (pernai buvo trys). Darbo organizavimo pakeitimus įvardijo 10 įmonių: nusprendus imtis pokyčių, darbo neteks 418 darbuotojų. Dėl šios priežasties 2023-ųjų pirmąjį ketvirtį irgi buvo inicijuota 10 grupės darbuotojų atleidimų, darbo neteko 365 darbuotojai.

„Statistika šiais metais nėra išskirtinė. Keli mėnesiai dar nerodo metinių tendencijų. Jei lygintume su dar ankstesniais metais, atleidimų būtų net mažiau. Įmonės persitvarko, vyksta optimizavimo procesai. Dar dirbdami įmonėse, darbuotojai dažnai jau turi potencialius kitus darbdavius. Šiuo klausimu intensyviai dirba ir mūsų specialistai“, – pabrėžė Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Sinkevičė.

Jos teigimu, technologinė pažanga keičia įmonių veiklas ir mažina žemos kvalifikacijos darbuotojų skaičių. Akivaizdus pavyzdys – „Omniva LT“ atsisako 66 siuntų skirstytojų, koordinatorių, siuntų skirstymo komandos vadovų ir pagalbinių darbuotojų, nes optimizuoja procesus, diegdama automatizuotas linijas.

Šiais metais didžiausi grupės darbuotojų atleidimai numatomi AB „Kauno Baltija“ (drabužių siuvimas) – dėl bankroto darbo neteks 115 darbuotojų. AB „Lietuvos paštas“ atleidžia 90 darbuotojų – vykdo laiškininkų tinklo pertvarką. UAB „Mechel Nemunas“ (šaltasis vielos tempimas) dėl darbo organizavimo pakeitimų atsisako 83 darbuotojų funkcijų.

Pramonės sektoriaus apdirbamosios gamybos įmonėse panašiai, kaip ir pernai, numatyta daugiausiai atleidimų – iš viso 9. Trys siuvimo bendrovės šiemet paskelbė bankrotus ir pranešė, kad darbo neteks 189 darbuotojai, o pernai darbo neteko 55 siuvimo įmonių darbuotojai.

Prekybos srityje šiemet paskelbti du atleidimai. KB „Lietuviškas pienelis“ dėl likvidavimo atleidžia 21 dirbantį. „Prekių gausa“, užsiimanti padėvėtų drabužių prekyba, paskelbė bankrotą ir atleis 74 darbuotojus. Statybos sektoriuje – du grupės darbuotojų atleidimai, ir darbo neteks 41 darbuotojas.

Atleidžiamų darbuotojų sąraše daugiausiai – 100 siuvėjų. Kitos profesijos pagal darbdavio pagrindinės veiklos specifiką – šaltkalviai, apdailininkai, pardavėjai, laiškininkai, programuotojai, siuntų skirstytojai, pinigų plovimo prevencijos specialistai, statybininkai, buhalteriai, įmonės vadovai ir t.t.

Šiuo metu šalyje yra 107 laisvos darbo vietos siuvėjams. Miestuose, kur numatyti grupės darbuotojų atleidimai, Užimtumo tarnyboje siuvėjams yra registruota laisvų darbo vietų: Kaune – 40, Vilniuje – 16, Telšiuose – 2.

Pasak G. Sinkevičės, dabar grupės darbuotojų atleidimas nėra nuosprendis kvalifikuotam specialistui: „Kartais po 20 metų vienoje įmonėje nelengva ieškoti darbo kitomis sąlygomis, todėl tokiems žmonėms padedame atrasti save iš naujo įgyjant naują kompetenciją prie jau turimos kvalifikacijos arba apskritai pakeičiant veiklos kryptį“.

Šiais metais Užimtumo tarnyba informavo 730 apie atleidimą įspėtus darbuotojus apie padėtį darbo rinkoje, laisvas darbo vietas, registracijos tvarką ir sąlygas, persikvalifikavimą ir kt. Kreiptis į Užimtumo tarnybą planavo tik 102 įspėti apie atleidimą darbuotojai.