Vilniaus universitetas buvo uždarytas caro, nacių ir dabar

0
409

Socialdemokratų frakcija seime susitikusi su šiandien apie dviejų dienų Vilniaus universiteto uždarymą paskelbusiais jo vadovais, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovu Andriumi Navicku išklausė protestuojančių mokytojų, mokslininkų, dėstytojų lūkesčius ir problemas.

„Vilniaus universitetas per istoriją buvo uždarytas tris kartus – caro, nacių ir dabar“, – kritinę situaciją apibūdino Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

Į Seimą atvykę Vilniaus universiteto atstovai tvirtino, kad pirmą kartą imtis tokios protesto formos – visiškai uždaryti mokslo įstaigą jiems buvo nelengvas sprendimas.

„Mes tai darome ne vien dėl Vilniaus universiteto, bet dėl viso aukštojo mokslo. Turime didelį rūpestį dėl dėstytojų ir mokslininkų situacijos. Dabar aukščiausios kvalifikacijos akademinio darbuotojo – profesoriaus alga VU yra 1304 eurai į rankas, pradedančiųjų mokslininkų – jaunesniųjų asistentų tesiekia 690 eurų. Mūsų neakademinių darbuotojų atlyginimai nesiekia net rinkos vidurkio“, – sakė Vilniaus universiteto prorektorė Birutė Švedaitė-Sakalauskė.

Ėmusis drastiškos protesto formos Akademinė bendruomenė paaiškino kelianti reikalavimus, kad valdantieji vykdytų savo įsipareigojimus, kuriuos patvirtino parašais, pirmiausia, dėl algų kėlimo. Dėstytojai ir mokslininkai reikalauja, kad atlyginimai būtų keliami ne nuo kitų metų rugsėjo, kaip norėtų valdantieji, o nuo sausio. Taip pat reikalaujama grąžinti į Seimą svarstymui Viešojo sektoriaus raidos strategiją, kurioje bent jau numatyti visuomenės nepriešinantys žingsniai – ne kaip iš atimti ir kam pridėti, bet kalbama apie tvarų viešojo sektoriaus finansavimą.

„Matome, kad valdantieji įsipareigojimų nevykdo, padėtis mokslo įstaigose kritinė ir jų darbuotojų lūkesčiai – gauti ne dar daugiau pažadų apie ateity kilsiančias algas, o realiai padidintą darbo užmokestį dabar – yra visiškai teisėti. Mes juos palaikome. Mūsų pozicija visiškai aiški – prioritetas mokslui yra neginčytinas tiek valstybėje, tiek, šiuo atveju, biudžete. Tuo tarpu valdantiesiems, matyt, labiau priimtinas dabar vykstantis visuomenės grupių supriešinimas ir demoralizavimas, nors yra didžiulis poreikis socialiniam dialogui“, – sako Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Susitikime su socialdemokratais Vilniaus universiteto atstovai prisipažino net nedrįstantys dabar kelti per daug reikalavimų, nors, pavyzdžiui, didesnių lėšų poreikis moksliniams tyrimams irgi yra neatidėliotinas. Akademikai priminė, kad kai kurių jiems duotų pažadų istorija tęsiasi daugiau kaip 15 metų. Su dabartiniu ministru Algirdu Monkevičium pasirašyti susitarimai dar 2002 metais.

Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas sveikino universiteto darbuotojus išdrįsus išsiveržti iš popierinių reikalavimų ir ėmusis tokio protesto.

„Intelektinis šalies vystymasis bus mūsų partijos programoje ir turi būti vyriausybės programoje. Neužtenka nuo kažko atkirpti ir kažkam pridėti. Mes turime susitarti, kaip didinti biudžeto galimybes, kokia turi būti mokesčių sistema – apie tai turi vykti vieša diskusija“, – kalbėdamas su VU atstovais sakė G. Paluckas.