VU pasiruošęs priimti nuo naujų represijų nukentėjusius baltarusių studentus

0
213

Vasaros pabaigoje Vilniaus universitetui (VU) įsteigus „LDK stipendijas“, šia galimybe susidomėjo apie pusė tūkstančio jaunų baltarusių.

Iš beveik pusantro šimto VU jau studijuojančių baltarusių, apie 90 studentų priimti skubiai, reaguojant į nesibaigiančius politinius neramumus ir griežtėjančias režimo sankcijas Baltarusijoje.

Sulaukė didelio susidomėjimo

Kadangi studijuoti VU siekiantys baltarusiai turi atitikti akademinius reikalavimus, iš pusės tūkstančio susidomėjusiųjų VU ir LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atrinko bei skyrė 72 bakalauro studijų pakopos vietas, o sutartis su universitetu sudarė 56 asmenys. Antrosios pakopos magistro studijas pradėjo 34.

„VU įsteigtų „LDK stipendijų“ idėja, kuriai palaikymą išreiškė ir Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Tichanovskaja, yra galimybė padėti tiems, kuriems šiuo metu reikia mūsų paramos. Tai buvo skubus reagavimas į kaimyninėje valstybėje susiklosčiusią situaciją, siekiant ne tik suteikti galimybę studijuoti, bet ir pratęsti studijas nuo režimo nukentėjusiems, iš universitetų šalinamiems studentams.

Lietuva ir Baltarusija yra glaudžiai susijusios kultūra bei bendra LDK istorija, ir tai yra paties universiteto tapatybei svarbus ryšys, kurį norime palaikyti. Todėl džiaugiuosi dideliu baltarusių studentų aktyvumu ir susidomėjimu studijomis VU – represijomis demokratinius procesus užgniaužti bandantys režimai neturėtų užkirsti teisėto kelio į mokslą“, – sako VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.

„LDK stipendija“ suteikia galimybę į VU įstojusiems baltarusiams studijuoti nemokamai – jie atleidžiami nuo studijų mokesčio visam studijų laikotarpiui. Taip pat gabiausiems bakalauro ir magistrantūros studijoms priimtiems studentams skiriamos ir papildomos finansinės paskatos – 200 eurų dydžio mėnesinės stipendijos. Stipendijos suteiktos ir represijas patyrusiems, iš universiteto pašalintiems studentams.

VU Filologijos fakultetas baltarusių studentams, neturintiems ar dvejojantiems dėl turimų anglų kalbos žinių, organizuoja specialius rusų-anglų kalbos kursus, kurie studentams taip pat nekainuos – kursai finansuojami universiteto lėšomis.

Prie „LDK stipendijų“ finansavimui įkurto fondo jau prisidėjo ir verslo struktūros, dalį finansavimo padengs valstybė.

VU pasiruošęs priimti ir daugiau studentų

Pasak VU Studentų priėmimo poskyrio vadovo Artūro Šalčio, dabartiniai stojančiųjų baltarusių skaičiai ir susidomėjimas studijomis VU rodo aiškų signalą, jog ši galimybė itin aktuali vis didesnei daliai studijas Baltarusijoje jau pradėjusių, ne pirmo kurso studentų, kurie iš universiteto buvo pašalinti dėl režimo šalyje.

„Reaguodamas į šį poreikį VU ir toliau organizuoja nuo represijų nukentėjusiųjų priėmimo studijuoti galimybę aukštesnių kursų studentams. Vyksta bendradarbiavimas su Baltarusijos opozicija, gauname prašymus priimti studijuoti ne nuo pirmo kurso į įvairius fakultetus.

Universitetas vykdo savo misiją, siekiame suteikti kuo daugiau galimybių, kad aukštasis mokslas būtų prieinamas visiems“, – sako A. Šaltis.

Baltarusiams VU tapo saugiu prieglobsčiu

Tokia galimybe jau pasinaudojo keletas studentų. Vienas iš jų – Hermanas Saikouskis, kuris prieš atvykstant studijuoti į VU studijavo istoriją Polocko valstybiniame universitete ir mokėjo už studijas. 2019 m. vasarį universiteto administracija privertė jį išeiti akademinių atostogų prieš studento valią.

„2019 m. gegužę buvau išvykęs į Lenkiją, bet pasibaigus akademinėms atostogoms planavau grįžti į universitetą ir jį baigti. Tačiau man buvo pranešta, galima sakyti – buvau priverstas, parašyti prašymą pašalinti mane iš studentų sąrašo. Tuo pat metu man buvo pareikštas ieškinys ir dėl skolos už mokslą sumokėjimo.

Taip pat buvo įsilaužta į mano socialinių tinklų paskyrą ir būtent tokiu būdu sužinota, kad esu Lenkijoje. Šiuo metu mano skola yra visiškai grąžinta, bet vis dar nežinau, ar teismo byla yra nutraukta, nes dokumentai nebuvo atiduoti“, – apie baltarusiško režimo persekiojimą pasakojo dabar VU Filologijos fakultete studijuojantis H. Saikouski.