Bus bandoma įrodyti, jog šalia Vilniaus jau pastatyta branduolinė jėgainė neturėtų pradėti veikti: Ženevoje atversta Astravo AE „byla“

0
245

Rytoj prasidėsiančiame neeiliniame Espo konvencijos šalių susitikime bus sprendžiama, ar patvirtinti šios konvencijos Įgyvendinimo komiteto parengtus sprendimus dėl jos reikalavimus pažeidusių valstybių. Tarp jų yra ir Baltarusija su Astravo AE projektu.

Susitikime dalyvausianti Lietuvos delegacija, kuriai vadovaus laikinai aplinkos ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, sieks, kad būtų patvirtintas Espo konvencijos Įgyvendinimo komiteto parengtas sprendimas – objektyvi tarptautinė išvada, kad statybų aikštelė Astravo AE statyti buvo parinkta netinkamai, t. y. pažeidžiant Konvencijos nuostatas.

Skundą Įgyvendinimo komitetui, kad Konvencija pažeista atliekant Astravo AE poveikio aplinkai vertinimą, Lietuva pateikė dar 2011 m., negavusi Baltarusijos atsakymų į pateiktus esminius klausimus, susijusius su Astravo AE sauga ir jos galimu poveikiu mūsų šalies aplinkai ir gyventojams. 2013 m. Įgyvendinimo komitetas konstatavo, kad Baltarusija, plėtodama AE projektą, pažeidė Konvencijos nuostatas, ir pateikė rekomendacijas pažeidimams ištaisyti. Šias rekomendacijas 2014 m. patvirtino Konvencijos šalių 6-asis susitikimas. Įgyvendinimo komitetui buvo pavesta išsamiai įvertinti Baltarusijos veiksmus jas įgyvendinant.

Komitetas 2017-2018 m. išnagrinėjo Astravo AE poveikio aplinkai vertinimo dokumentaciją ir nusprendė, kad Baltarusija pažeidė Espo konvenciją, nepagrindusi savo galutinio sprendimo Astravą pasirinkti aikštele branduolinei jėgainei statyti.

Ar Ženevoje šį sprendimą patvirtins ir Espo konvencijos šalių susitikimas, paaiškės artimiausiomis dienomis. Šis neeilinis šalių susitikimas baigsis vasario 7-ąją.

Tuo tarpu kaimyninės Baltarusijos valdžia jau skaičiuoja, kiek uždirbs iš kaimyninių šalių, tarp jų ir iš Lietuvos, prekiaudama atominėje pagaminta elektra. Šiuo metu baltarusiai už elektrą moka beveik tris kartus mažiau nei lietuviai. Tikimasi, jog po jėgainės paleidimo energija taps dar pigesnė.