Kariuomenei oficialiai perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS

0
265

Po sėkmingo sistemos testavimo tai patvirtinantį dokumentą Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione spalio 30 d. pasirašė Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos „Kongsberg“ atstovai. Nuo to momento Lietuva tapo visateise šios sistemos savininke. Ši sistema į Lietuvos kariuomenės Oro gynybos batalioną iš Norvegijos buvo atgabenta šią vasarą.

„Oro erdvės apsauga yra vienas svarbiausių dalykų, leidžiančių užtikrinti sąjungininkų atėjimą į regioną, jei tam iškiltų poreikis, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. – Su NASAMS mes įsigijome sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą, kurio trūko ir kurio iki šiol neturėjome. Taip iš dalies užpildome vieną didžiausių šalies gynybos spragų – oro erdvės apsaugą.

Ministras taip pat pabrėžia puikią sinergiją tarp Lietuvos ir Norvegijos krašto apsaugos ministerijų, Lietuvos kariuomenės Karinių pajėgų ir kompanijos „Kongsberg“, kurios dėka šis svarbus projektas įvykdytas laiku neviršijant suplanuoto finansavimo.

„Su šios sistemos atėjimu sustiprėjo Lietuvos oro erdvės gynyba, toliau yra stiprinamas atgrasymas. Apjungiant visus bendros gynybos sistemos komponentus į vieną visumą, mes galime pasiekti gerą rezultatą, kuris privers potencialius priešininkus permąstyti savo ketinimus, o mums tai suteiks daugiau saugumo bei veiksmų laisvės,” – pabrėžia Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

NASAMS – plačiausiai naudojama vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NATO valstybėse. Lietuvos kariuomenės įsigyta sistema yra pati naujausia – trečiosios kartos NASAMS (NASAMS 3) naudotojos šiuo metu yra tik Lietuvos ir sistemos gamintojų – Norvegijos – kariuomenės.

Įsigytąją sistemą sudaro šie komponentai – ugnies valdymo centrai, raketsvaidžiai, ryšio įranga ir kt. Perkant šią sistemą modernizuota ir šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojama artimojo nuotolio oro gynybos sistema RBS-70 – abi sistemos bus integruotos į bendrą Lietuvos oro gynybos skydą.

Specialistų rengimas darbui su naująja sistema pagal Norvegijos kariuomenės ir „Kongsberg Defence & Aerospace“ gamyklos sudarytą metodiką ir programas buvo pradėtas dar 2019 m. pabaigoje Norvegijoje. Vėliau rengimas persikėlė į Lietuvą, kur norvegų specialistai su Lietuvos kariais tęsė darbą pačiame Oro gynybos batalione. Planuojama, kad iki 2021 m. bus baigtas personalo rengimas ir pradėta ginkluotės integracija į vieningą NATO oro gynybos sistemą.

Vykdydama NASAMS projektą, Krašto apsaugos ministerijos darbo grupė analizavo rinkoje esančias vidutinio nuotolio oro gynybos sistemas. Potencialios sistemos buvo vertinamos atsižvelgiant į tokius kriterijus, kaip sistemos efektyvumas, integralumas su sąjungininkų sistemomis, išlaikymo ir remonto sąnaudos, pristatymo laikai ir kt. NASAMS buvo pasirinkta, nes geriausiai atitiko iškeltus reikalavimus ir suformuotus kriterijus.

Vidutinio nuotolio oro gynybos sistemą NASAMS Lietuvos kariuomenei nupirkta pagal Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos „Kongsberg“ 2017 m. spalio 26 d. pasirašytą pirkimo sutartį. Ši sutartis taip pat sustiprino Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimą, kuris dabartiniame geopolitiniame kontekste yra itin svarbus viso Baltijos jūros regiono šalių saugumui užtikrinti.

 

KAM informacija