„Nepatinka dirbti gydytoju, emigruok“, – sako S. Skvernelis: tai jau kažkur girdėta 2008 – 2009 m.

0
322

Buvęs Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius prieš dešimtmetį taip pat vartojo panašią retoriką. O išgirdusi tai tauta, pradėjo bėgti iš Lietuvos masiškai. Kaip bus po šio nutekinto isteriško Premjero Sauliaus Skvernelio pasisakymo, parodys laikas, tačiau emigracija vėl auga ir be to. Vilniaus Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas įspėja apie artėjančią bėdą sveikatos apsaugos sistemoje.

Gydimo įstaiga viešina turimą informaciją, jog Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad nuo sausio 1d. kiekvienas galės pas gydytoją specialistą patekti per 30 dienų. Kaip vieną iš priemonių nurodoma bendrą registracijos platformą. Tačiau ar tokių priemonių užteks?

Eilės didžiulės, o sprendimų SAM nepateikia

Sveikatos apsaugos ministerija nuo sausio 1 d. žada naudoti bendrą registracijos pas gydytojus sistemą. Pranešime spaudai nurodoma – IPR sistema leis pacientams nuotoliniu būdu rezervuoti priėmimo laiką, gauti pranešimus ir priminimus apie numatytą apsilankymą pas gydytoją, atšaukti apsilankymą, internete stebėti visų savo planuojamų bei įvykusių apsilankymų istoriją. Pacientai taip pat galės jiems įprastu būdu užsiregistruoti atvykę į gydymo įstaigą arba telefonu.

„Antakalnio poliklinikoje iki šiol turėjome lygiai tokią pat sistemą su visais nurodytais funkcionalumais, tačiau eilių tai netrumpina, nes problemos yra sisteminės – sutartinės sumos su ligonių kasomis, specialistų trūkumas, darbo apmokėjimo tvarka, todėl tai tikrai nepadės pacientui greičiau, o juo labiau per 30 dienų patekti pas specialistą. Bėda ta, kad žmonės renkasi konkretų specialistą, konkrečioje gydymo įstaigoje, kuri arčiau namų ar darbovietės. Jie skaito rekomendacijas, domisi“, – teigia Antakalnio poliklinikos direktorius E. Navickas.

Eilės nemažėja, nes trūksta specialistų

Specialistų trūkumas yra dar viena didelė problema. Visose gydymo įstaigose trūksta tų pačių specialistų, o pas šiuos ir eilės didžiausios.

„Pas kardiologą Antakalnio poliklinikoje konsultacijai apmokamai iš PSDF (nemokamai) užsiregistruoti anksčiausiai galima balandžio mėnesį, o mokamai konsultacijai būtų galima užsiregistruoti sausį, tad ar registracijos sistema padės įstaigoms tilpti į 30 dienų terminą – nemanau“, – teigia E. Navickas. Šios specialybės gydytojų Antakalnio poliklinika ieško nuolat ir priimtų juos nors ir nuo rytojaus, tačiau gydytojai geriau renkasi darbą III lygio įstaigose, nes ten įkainis už tokią pat suteiktą paslaugą yra didesnis.

Didžiausios eilės Vilniaus gydymo įstaigose

Kochlearinė implantacija (klausos implantacija), otosklerozės operacija (vidinės ausies protezo implantacija) ir kt. eilė Santaros klinikoje – 180 kalendorinių dienų; Vaikų dantų gydymas bendrinėje nejautroje –  350 dienų (VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika); Vitrektomija (planinė stiklakūnio chirurgija akies operacija Santaros klinikoje) – 70 dienų; Vaikų psichiatrija (Santaros klinikoje) – 81 diena.

Šoką sukėlusį patarimą emigruoti gydytojai Vyriausybėje išgirdo pavasarį, kai atėjo reikalauti  didesnių algų. Šis pokalbis paviešintas tik vakar.