Rūpinasi gyventojais ar savimi?

0
526

Kol sprendžiama, kaip ateityje bus deginamos atliekos, jų vežėjai iš Vilniaus regiono priversti tokias deginamas šiukšles gabenti į už 300-tų km esančią vienintelę Lietuvoje gamyklą Klaipėdoje. Panašūs įrenginiai buvo suplanuoti šalia Vilniaus ir Kauno, tačiau ar čia bus taip utilizuojamos šiukšlės – kol kas neaišku. Kaip parodė Širvintose surengta akcija „Švaros savaitė“ stambiagabaričių atliekų – senų baldų ir kitų nereikalingų daiktų, kurie gali būti sudeginti – galybė.

Per keletą dienų nemokamai (nei gyventojams, nei savivaldybei tai nieko nekainavo) buvo išvežti net 25 dešimties kubinių metrų talpos konteineriai, o kai kurie buvo perpildyti. Vėliau atliekų vežėjai dar surinko dvi beveik 40-ties kubinių metrų talpyklas deginimui skirtų niekam nebereikalingų daiktų. Iš viso – 326 kubinius metrus. Ir tai vos per kelias dienas. Visos šios atliekos buvo išgabentos į Klaipėdą. Vienas reisas – apie 700 km. O kiek tokių sunkvežimių kasdien kursuoja į Klaipėdą iš visos Lietuvos – šimtui kilometrų jie sunaudoja apie 30 l degalų. Ir jei tai ne labdaringa akcija, kiek tai visiems kainuoja?..

Po Prezidentės Dalios Grybauskaitės vetuoto įstatymo, dėl atliekų deginimo, valdantieji sukruto atsisakyti reikalavimo, jog šiukšlės taip gali būti utilizuojamos ne arčiau nei 20 km iki artimiausios gyvenvietės, tačiau į kurią pusę šis atstumas bus patobulintas, kol kas nežinia.

Šiukšlių deginimo gamyklos pačiose pažangiausiose Vakarų šalyse  – šiuo metu laikomos vienu iš inovatyviausių ir ekonomiškiausių atliekų utilizavimo būdų. Iš jų pagaminama energija, kuria aprūpinami vartotojai.

Seimas praėjusį penktadienį priėmė Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, pagal kurias atliekų deginimo įrenginiai negalės būti statomi arčiau kaip 20 km atstumu nuo gyvenamosios teritorijos. Už tai balsavo 71 Seimo narys, prieš – 36, susilaikė 6 parlamentarai.

Teigiama, jog Seimo priimtomis pataisomis be jokių pagrįstų aplinkosauginių kriterijų apribojamos galimybės mūsų šalyje statyti naujus atliekų deginimo objektus ir pažeidžiant Konstitucijoje įtvirtintus ūkinės veiklos laisvės bei teisėtų lūkesčių apsaugos principus kvestionuojama jau statomų atliekų deginimo jėgainių ateitis. Prezidentė siūlė naujai statomiems atliekų tvarkymo objektams Lietuvoje, kaip ir daugelyje ES šalių, taikyti ne geografinius apribojimus, o įstatymuose numatytus griežčiausius aplinkosauginius taršos mažinimo bei visuomenės sveikatos apsaugos reikalavimus.

Seimo priimtos naujos nuostatos įsigalios 2019 m. sausio 1 d., o Vyriausybė ir aplinkos ministras iki gruodžio 31 d. privalės priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.