Žaliavinio pieno supirkimo kainos krenta ne tik Lietuvoje, bet ir ES mastu

0
77

Vidutinės pieno supirkimo kainos Europos Sąjungoje (ES) šiais metais krito abu pirmuosius mėnesius iš eilės.

Išankstiniais Europos Komisijos (EK) duomenimis, sausį ir vasarį vidutinė pieno supirkimo kaina Bendrijoje mažėjo atitinkamai 3,5 proc. ir 2,7 proc., nusileisdama žemiau 55 centų už kilogramą ribos. 

Remiantis EK skelbiama išankstine informacija, vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje šį vasarį krito dar sparčiau – iki 37 centų už kilogramą, kai sausį ūkininkams mokamas vidurkis siekė 44 centus. 

EK taip pat pranešė, kad ES pieno produktų eksportas 2022 metais sumažėjo visose gaminių kategorijose: nugriebto pieno miltų (-10 proc.), sviesto (-11 proc.), sūrių (-4 proc.), sutirštinto pieno (-14 proc.), nenugriebto pieno miltų (-20 proc.) ir išrūgų baltymų (-8 proc.).

2022 metais bendrasis ES pieno produktų eksportas, perskaičiavus į pieno ekvivalentą, buvo 9 proc. mažesnis nei 2021 metais, teigiama pranešime.

Rinkos ekspertų vertinimu, makroekonominė aplinka žemės ūkio ir maisto produkcijos gamintojams išlieka sudėtinga ne tik ES, bet ir globaliu mastu.

JAV žemės ūkio departamento (USDA) duomenimis, grynosios ūkių pajamos šiais metais sieks 137 mlrd. JAV dolerių – 16 proc. mažiau, nei 2022 metais. Nepaisant pajamų susitraukimo, jos turėtų būti beveik trečdaliu didesnės negu istorinis 20 metų vidurkis.

Pastebima, kad nors infliacija lėtėja dėl mažėjančių energijos kainų, tačiau pagrindinių paslaugų infliacija išlieka stipri. Centriniams bankams keliant palūkanas, lėtėja namų ūkių vartojimas.

Remiantis JAV ekspertų prognoze, infliacija ir toliau didins žemės ūkio gamybos sąnaudas. Tikimasi, kad šiais metais stipriausiai turėtų kilti palūkanų normos, taip pat prognozuojama, kad trąšų, pesticidų ir degalų kainos viršys pastarųjų kelių metų kainų vidurkius.