Baltijos šalyse daugės amerikiečių karių

0
151

Vakar Krašto apsaugos ministerijoje apsilankiusi Jungtinių Amerikos Valstijų sausumos pajėgų sekretorė Christine Wormuth patvirtino, kad amerikiečių karių skaičius Baltijos šalyse artimiausiu metu didės.

Pasak Ch. Wormuth, JAV įsipareigoja stiprinti Baltijos šalyse savo rotacinius kovinius pajėgumus, kurie bus atitinkami reaguojant į saugumo situacijos pokyčius: „Baltijos šalių saugumas mums yra labai svarbus, todėl tęsime čia nepertraukiamą rotacinį JAV karių buvimą.“

Sekretorė vizito Lietuvoje metu aptarė saugumo situaciją, JAV karių buvimą Lietuvoje ir karinės infrastruktūros Lietuvoje plėtrą su krašto apsaugos viceministrais Margiriu Abukevičiumi ir Viliumi Semeška. Jie padėkojo JAV už ilgalaikį įsipareigojimą Baltijos šalių saugumo užtikrinimui bei lyderystę NATO. Pasak M. Abukevičiaus, stiprus transatlantinis ryšys šiuo metu Lietuvai turi ypatingą svarbą.

„Saugumo situacija regione išlieka pažeidžiama – Rusija kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir visos Europos saugumui. NATO viršūnių susitikime Madride buvo priimti reikalingi sprendimai, kurie sustiprins rytinio Aljanso pakraščio gynybą. Esame laimingi dėl JAV planų didinti karinį buvimą Baltijos šalyse – sąjungininkų ryžtas ginti kiekvieną NATO teritorijos centimetrą yra labai svarbus Lietuvos žmonėms“, – sakė M. Abukevičius.

Viceministras V. Semeška pabrėžė, kad Lietuva dės visas pastangas tam, kad atvykstantiems sąjungininkų kariams būtų suteikta visa reikalinga priimančiosios šalies parama ir pastatyta visa reikalinga infrastruktūra.

JAV – strateginė Lietuvos partnerė ir viena pagrindinių Baltijos regiono saugumą užtikrinančių sąjungininkių, todėl Lietuva siekia nuolatinio ir nepertraukiamo JAV karių buvimo regione įvairiomis formomis. Šiuo metu Pabradėje yra dislokuotas jau penktasis sunkusis JAV batalionas su tankais „Abrams“ ir kovos mašinomis „Bradley“. JAV kariai Lietuvoje nuolat dalyvauja pratybose ir taip didina sąjungininkų kariuomenių sąveiką.

Aktyviai saugumo užtikrinimo priemonėse Baltijos šalyse dalyvaujantys amerikiečiai, stiprindami regiono saugumą ir stabilumą, prie Lietuvos gynybos prisideda ne tik kariais ir technika, bet ir finansinėmis lėšomis Lietuvos gynybiniams pajėgumams stiprinti ir karinei infrastruktūrai gerinti. JAV yra viena pagrindinių Lietuvos partnerių gynybos įrangos įsigijimų srityje: Lietuva jau daugelį metų iš JAV perka prieštankines raketų sistemas „Javelin“, su JAV Vyriausybe pasirašytos sutartys ir dėl 200 šarvuotųjų visureigių JLTV bei 4 sraigtasparnių „Black Hawk“ įsigijimo. Pastaruoju metu yra stiprinamas šalių bendradarbiavimas ir kibernetinio saugumo srityje.

KAM informacija