Į Jašiūnų dvarą grįžo autentiškas stalas ir kėdė

0
168

19 a. Jašiūnų dvare virte virė kultūrinis gyvenimas, Sniadeckių ir Balinskių puoselėtame dvare svečiavosi poetai Tomas Zanas, Antanas Odyniecas, biologas S. B. Jundzila, Turgelių dvarininkas reformatorius Povilas Bžostovskis, medikas Juzefas Mianovskis ir daug kitų įžymių žmonių. Jašiūnuose kurį laiką gyveno ir garsusis poetas Julius Slovackis (1809 – 1849). Čia laiką leido ir astronomas, matematikas ir Vilniaus universiteto rektorius Jan Sniadecki. Tikriausiai čia gimusi ir užrašyta ne viena geniali mintis! Ir greičiausiai ji užrašyta prie rašomojo stalo.

Deja, bet Šalčininkų rajono savivaldybės 2015 metais naujam gyvenimui prikeltuose dvaro rūmuose neišliko autentiškų daiktų arba baldų, tik puošybos elementai. Tačiau likimas būna įdomus ir netgi vertas istorinio romano. Šiemet į Šalčininkų rajono savivaldybės administraciją kreipėsi Vilniaus rajono gyventojas ir pranešė turintis autentiškus šio dvaro baldus – rašomąjį stalą ir kėdę. Jis prašė perimti iš jo šiuos daiktas su sąlygą atlikti restauravimo darbus ir eksponuoti dvare.

„80 – aisiais metais dirbau čia prie melioracijos darbų ir vieną rudenį organizuodamas talkas atsidūriau šiose apylinkėse tarybinio ūkio kažkokiame sandėlyje. Ir pamačiau sandėlininkę sėdint prie šio rašomojo stalo ir ant šios kėdės. Paklausiau, ar negaila jai tokio daikto ir moteris pasiūlė nupirkti jai naują, o šiuos baldus galėsianti man atiduoti. Taip ir padariau. Apsikeitėme. Tačiau ilgus metus galvojau, kad šitas daiktas turėtų atsidurti jam skirtoje vietoje. Prieš porą metų su žygeivių klubu vėl atsidūriau šiose apylinkėse, apsilankiau, Jašiūnų dvare ir supratau, kad stalas ir kėdė turi grįžti į gimtuosius namus. Svarbiausia mano sąlyga – restauruoti šiuos baldus ir eksponuoti rūmuose“, – pasakoja prieš daugelį metų nuo užmaršties ir nykimo išgelbėjęs rašomąjį stalą ir kėdę Antanas Zailskas ir sugrąžinęs juos į tikrus namus.

Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus specialistės Erikos Sudnickos teigimu, istorinės aplinkybės taip susiklostė, kad po 1939 metų Jašiūnų dvaro daiktai arba baldai išsisklaidė po apylinkes, o žmonės nesuprato turintys vertingų daiktų ir naudojo juos ne pagal paskirtį arba netgi sunaikino. Kažkam reikėjo stalo, kažkam kito baldo arba daikto.

Šalčininkų rajono savivaldybės lėšomis rašomasis Bydermejerio stiliaus stalas ir kėdė restauruoti išsaugant autentiškus jų elementus ir atkuriant netektis. Į dvarą sugrįžo rašomasis stalas, prie kurio sėdėjo garsūs 19 a. mokslininkai, o jo stalčiuose gulėjo šviesias mintis saugoję popieriai.

Šalčininkų rajono savivaldybės informacija