Maišiagalos radioaktyvių atliekų sąvartyne jau šeimininkauja visaginiečiai

0
306

VĮ Ignalinos atominei elektrinei perduota licencija eksploatuoti kol kas pavojų gyvybei keliančią saugyklą Vilniaus rajone, šalia greitkelio į Panevėžį.

Anksčiau ši licencija buvo išduota VĮ Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūrai, kuri po reorganizacijos sujungta su uždaroma atomine jėgaine.

Maišiagalos saugyklos eksploatavimas bus nutrauktas, pervežant visas radioaktyviąsias atliekas į Ignalinos AE aikštelėje esančius radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginius.

„Vilnijos naujienos“ 2018 lapkričio 28 d.
Bus ieškoma lėšų uždaryti jau seniai neveikiančią radioaktyvių atliekų saugojimo aikštelę Maišiagaloje: skelbiama, jog už vieną gruntu pakrautą sunkvežimį mokėsime 1 mln. Eur

Pranešama, jog Energetikos ministerija iš Europos sąjungos fondų tikisi gauti apie 16 mln. Eur, kurie būtų panaudoti grunto iškasimui ir jo išgabenimui į jau neveikiančios Ignalinos atominės elektrinės teritoriją. Šiuo metu 1963-1988 metais laidotų atliekų saugojimas kainuoja apie pusantro šimto tūkst. Eur kasmet ir už tuos 16 mln. būtų galima jas saugoti dar daugiau nei šimtą metų. Tačiau baiminamasi, jog kuo toliau, tuo labiau didės radiacijos sklaidos rizika.

Be to, vietovę pamėgo naujakuriai, kuriems Vilniaus ir Širvintų rajono paribys itin patrauklus statyboms. Bartkuškio miško viduryje esanti slėptuvė jau iš visų pusių supama naujos statybos sodybų.

Netoliese saugyklos yra telmologininis draustinis ir Kernavės kultūrinis rezervatas (UNESCO pasaulio paveldo objektas).

Nuo sostinės senamiesčio iki pavojingos vietovės – apie 40 km. Ji pusiaukelėje tarp Širvintų ir Maišiagalos, supama Musninkų, Jauniūnų, Puorių gyvenviečių. Visai šalia – pravingiuoja autostrada Vilnius – Panevėžys.

Slėptuvėje buvo kaupiamos pramonėje, medicinoje ir mokslinių tyrimų metu susidariusios radioaktyviosios atliekos. Į saugyklą Bartkuškio miške sveikatai pavojingos medžiagos buvo vežamos iki 1989 metų. Jos uždarymo metu sukaupta apie 120 m3 radioaktyviųjų atliekų. Ir tai ne daugiau nei 10 “tarakonų“ (liet.: sunkvežimių).