Išpakuojam! Henrio Gaidžio dovana Lietuvai

0
968

Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kartu išpakuoti vieną didžiausių kada nors Lietuvai padovanotų muziejinių kolekcijų. Ją Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiau nei pusę amžiaus kaupė išeivijos lietuvis Henry Lazarus Gaidis, ilgą laiką dirbęs FTB agentu, o laisvalaikiu medžiojęs lietuvišką praeitį.

Vertingiausia beveik toną sveriančios kolekcijos dalis yra karinės tematikos: tarp eksponatų yra vienintelio tarpukario Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliava, taip pat ypač reti, pagal specialų užsakymą tarpukario Lietuvos kariuomenei gaminti ginklai su išgraviruotais Gediminaičių stulpais ir Lietuvos ginklų fondo žymenimis. Ne mažiau svarbi ir numizmatinė kolekcijos dalis, archyviniai ir rašytiniai šaltiniai, gausi ikonografinė medžiaga.

Dalis artefaktų į Lietuvą sugrįžo apkeliavę pasaulį – po šalies okupacijos ginklai buvo nacionalizuoti sovietų, į Ameriką pateko net iš Korėjos karo. Atsakingas ir kryptingas kolekcionavimas H. Gaidžiui leido išsaugoti labai svarbią Lietuvos istorijos dalį, o kolekcijos vertę didina tai, jog ji nėra nebyli – dalies eksponatų istorijos yra žinomos, taip pat žinoma ir kam jie priklausė.

Kolekcijos tyrimas taps lankytojo patirtimi

Kolekcija muziejų pasiekė dar 2020 m. pabaigoje, supakuota į daugiau nei 60 dėžių. Vien jos priėmimo ir aprašymo procedūros užtruko ilgiau nei metus, o rinkinius papildė beveik aštuoni tūkstančiai vertybių. Nors išsamesni kolekcijos tyrimai dar nepradėti, jau dabar aišku, jog reikšmingą dalį sudaro unikalūs eksponatai ir muziejuje iki šiol neturėta medžiaga. Kolekcijos vertė, skaičiuojant preliminariai, siekia daugiau nei 350 tūkst. eurų.

Kolekcijos dydis nulėmė ir eksperimentinį parodos formatą: atidarymui išeksponuota didžioji dalis kolekcijos, kad stilizuotoje muziejinių saugyklų aplinkoje lankytojas padarytų savus atradimus. Tuo tarpu šalia įrengtame tyrėjo kabinete pirmus tris parodos mėnesius darbuosis neįprastam eksperimentui pasiryžę tyrėjai. Su jų pagalba lankytojas galės stebėti archyvuose ir saugyklose vykstantį procesą, sekti, kaip mokslininkai tiria ir atskleidžia muziejui padovanotos kolekcijos turinį, įdomiausi atradimai vėliau ir taps parodos dalimi – keturiais naujais teminiais pasakojimais.

Taip bus prakalbinti H. Gaidžio kolekcijos eksponatai, jiems bus suteiktas platesnis kontekstas.

Bilietą į parodą įsigiję lankytojai galės sugrįžti į ją net keletą kartų ir taip tapti kolekcijos tyrimo proceso liudininkais.

Paroda „Išpakuojam!“ atidaroma kovo 30 d. 18 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujajame arsenale ir veiks iki 2023 m. sausio 29 d.

Adresas:

Naujasis arsenalas

Arsenalo g. 1

Darbo laikas:

Pirmadienis –

Antradienis 10:00 – 18:00

Trečiadienis 10:00 – 18:00

Ketvirtadienis 10:00 – 18:00

Penktadienis 10:00 – 18:00

Šeštadienis 10:00 – 18:00

Sekmadienis 10:00 – 18:00

Muziejus nedirba valstybinių švenčių dienomis.

Dienomis prieš valstybines šventes dirba valanda trumpiau nei įprasta.

Svetainė:
www.lnm.lt
Bilietai:
2.00 – 4.00 Eur
Bilietus galima įsigyti:
Organizatorių internetinėje svetainėje, Muziejaus kasoje