Punsko lietuviai pradėjo švęsti Žolinę

0
340

Nors pati šventė bus minima po kelių dienų, rugpjūčio 15-tąją – o renginiai numatyti ir Vilniaus rajono gyvenvietėse – punskiečiai tradiciškai Šv. Mergelės Marijos ėmimo dangun dieną pradeda minėti surengdami „Duonos, medaus ir pieno šventę.

Punske paskutinį sekmadienį prieš Žolinę iš pat ryto didelis sujudimas – lietuviškai kalbantis miestelis rengia mugę, o nuo pietų visi plūsta į Šilainę.

„Pasilikite, nevažiuokite namo, galėsite pasivėžinti bričkelėmis, su kuriomis ūkininkai važiuos į Šilainę. Labai graži pas mus šventė su žaidimais, su muzikantų pasirodymais“, – nuoširdžiai prašė vietos gyventoja.

Nuo senų senovės lietuviai šventė vasaros ir rudens sandūrą. Tuo metu jau buvo nudirbti svarbiausi lauko darbai. Tai atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Moterys ir vaikai šią dieną rinkdavo gražiausias laukų gėleles, vaistažoles. Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos ir padarydavo alaus, giros. Žolinių švęsti susirinkdavo visa giminė, prisimindavo ir mirusiuosius. Lietuviai tikėjo, jog jei per žolinę nešvęsi, būsi neturtingas.

Šilainėje šiandien vyksta tradicinių patiekalų ruošimas ir skanavimas, duonos kepimas, sūrių slėgimas, medaus kopimas, žuvų rūkimas. Pramogautojams siūloma pakulti javų, pamalti grūdų, pasivažinėti  bričkele, dalyvauti konkursuose. Koncertuoja Kalvarijos ansamblis „Bruknyčia“, Perlojos ir Merkinės kapelos, grupė „Žemaitukai“.

Žolinės šventei skirtų Vilniaus rajono renginių gidas

Kalvelių seniūnijoje Žolinės šventė tradiciškai vyks rugpjūčio 15 d. 15 val. aikštėje prie seniūnijos pastato. Šventė prasidės šv. Mišiomis Kalvelių Dievo Gailestingumo bažnyčioje, kurių metu bus šventinamos žolelės, javai, vaisiai. Svečių taip pat laukia kultūrinė programa, koncertas, įvairūs konkursai bei smagūs žaidimai;

Dūkštų seniūnijoje 9.00 val. bus aukojamos šv. Mišios Šv. Onos bažnyčioje;

Mickūnų seniūnijoje žolinių šventė prasidės 11.00 val. šv. Mišiomis Mickūnų Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. 12.30 val. lauks iškilmingas šventės atidarymas ir koncertas prie Mickūnų kultūros centro;

Pagirių seniūnijoje,Vaidotuose, didžiojoje Vaidotų pievoje (prie Krantinės ir Statybininkų gatvių sankryžos) Žolinės šventė prasidės šv. Mišiomis Vaidotų Šv. apaštalo Pauliaus Atsivertimo bažnyčioje (9.30 val. lietuvių kalba, 11.00 val. lenkų kalba). Nuo 9.00 val. veiks Žolinės mugė ir ūkininkų turgelis. Taip pat nepritrūks pramogų vaikams ir suaugusiems: laukia batutai, sportinės rungtys, šaudymas iš lankų bei kitos pramogos. 12.30 val. oficiali šventės dalis visus sukvies į iškilmingą koncertą.