Ragina reguliariai tikrinti nuosavų gręžinių ir šulinių vandenį

0
227

Vilniečiai dėl jo kokybės kontrolės gali būti ramūs, o štai nuosavų gręžinių ar šulinių vandenį naudojantys gyventojai turėtų nepamiršti periodiškai jį patikrinti.

„Vilnius yra vienas didesnių Europos miestų, kurio gyventojams kartu su Švenčionių, Šalčininkų ir Vilniaus rajonų gyventojais tiekiamas kokybiškas požeminis vanduo. Toks vanduo yra apsaugotas nuo išorės cheminės ir mikrobiologinės taršos bei prisotintas įvairių žmogaus organizmui naudingų mineralinių medžiagų. Jo kokybei nustatyti kasdien atliekame laboratorinius tyrimus ir pagal iš anksto su Maisto ir veterinarijos tarnyba suderintą planą per metus ištiriame apie 8000 vandens rodiklių“, – sako „Vilniaus vandenų“ laboratorijos vadovė Aurelija Rutkauskaitė.

Anot jos, vandenyje turi būti patikrinama apie 50 mikrobiologinių, fizikinių ir cheminių rodiklių. Vanduo yra kokybiškas, saugus ir geras, kai jis atitinka visus Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytus kriterijus.

Tokie patys kriterijai taikomi ir geriamajam vandeniui iš nuosavų vandens telkinių, todėl jų savininkai turi patys sekti savo vandens kokybę ir reguliariai ištirti.

Kaip patikrinti vandens kokybę?

Specialistai pataria gręžinių geriamąjį vandenį patikrinti bent kartą metuose, o šulinių vandenį rekomenduojama tikrinti ir du kartus per metus (rudenį ir pavasarį), nes jo kokybė labai priklauso nuo aplinkos ir nuolat kinta.

Tiriant gręžinio vandens kokybę, rekomenduojama atlikti geležies, nitritų, nitratų, amonio, mangano kiekio nustatymo ir vandens pH, savitojo elektros laidžio tyrimus. Norint išsitirti šulinio vandenį, patariama atlikti mikrobiologinį vandens tyrimą, nitritų, nitratų kiekio nustatymo, bei vandens pH, savitojo elektros laidžio tyrimus.

Vandens tyrimus galima atlikti „Vilniaus vandenų“ laboratorijoje. Klientų patogumui „Vilniaus vandenys“ savo aptarnaujamoje zonoje siūlo mėginio paėmimo paslaugą. Išsikvietus „Vilniaus vandenų“ atstovą, jis paims mėginį vietoje ir jums nereikės rūpintis specialiais indais mėginio paėmimui ar jaudintis, jog patiems imant mėginį jis bus paimtas netinkamai ir tokiu būdu užterštas.