Vilniaus darželiai – darbas be leidimų, perpildytos grupės ir kiti pažeidimai

0
257

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai daugiau nei mėnesį tikrino vaikų ugdymo įstaigų veiklą. Aplankyta 101 darželis ir 113 mokyklų, kuriose yra pirmosios klasės (iš viso Vilniuje yra 370 veikiančių darželių ir 165 mokyklos). Patikrinimu siekta atkreipti dėmesį į galinčias turėti įtakos vaikų sveikatai problemas bei sutelkti skirtingas organizacijas ir tėvus gerinant vaikų sveikatos saugą.

„Operatyvios kontrolės metu neįspėjus buvo tikrinama ugdymo grupių sąrašų, reikalavimų darbuotojams, vaikų miego organizavimo grupėse, sklypo / teritorijos, patalpų, įrenginių, inventoriaus, žaislų ir jų priežiūros atitiktis reikalavimams. Įvertinus visus šiuos aspektus, rasta daug neatitikimų. Specialistai jų užfiksavo tiek valstybiniuose, tiek privačiuose darželiuose. Džiugu, kad pirmokų padėtis geresnė, nes mokyklose rasta gerokai mažiau pažeidimų“, – vardija Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Klumpa ir privatūs, ir valstybiniai

Bene svarbiausia ikimokyklinio ugdymo įstaigų problema – beveik 30 proc. iš, NVSC duomenimis, 370 sostinėje esančių darželių neturi leidimo-higienos pasų (LHP). Tačiau patikra parodė, kad ir turintieji LHP nebūtinai laikosi juose nurodytų sąlygų.

Kampanijos metu inspektoriai susidūrė su keletu atveju, kai privačios vaikų ugdymo įstaigos veikė pagal tokią schemą: leidimą – higienos pasą turi vienam adresui ir konkrečiam vaikų skaičiui, o realus vaikų, už kuriuos gaunama savivaldybės kompensacija, skaičius yra kelis kartus didesnis; mažyliai yra paskirstomi į kitus skirtingais adresais nelegaliai veikiančius darželius“, – teigė R. Lingienė.

Perpildytos grupės fiksuotos net 57 proc. patikrintų darželių. Ši problema gerokai aktualesnė savivaldybės valdomuose darželiuose (juose – 79 proc. visų pažeidimų).

Taip pat dažnas trūkumas – per mažas personalo skaičius ir netinkama darbuotojų kvalifikacija. Daugiau nei pusėje privačių darželių dirbančių darbuotojų kvalifikacija neatitiko nustatytų reikalavimų t. y. dirba pedagogai (etikos, kūno kultūros, dailės ir t.t.), kurių kvalifikacija nėra ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo pedagogika.  Pasitaiko ir tokių atvejų, kai darželyje su vaikais dirba asmenys, neturintys pedagoginio išsilavinimo – manikiūro specialistės, logistikos ar teisės mokslus baigę asmenys. Šie asmenys paprastai pateikia 40 val. kursų, išklausytų priešmokyklinėje grupėje, pažymėjimus, tačiau tai negali būti prilyginama ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo pedagogikai. Tokius kursus gali būti išklausę tik asmenys baigę ikimokyklinio ir (ar) pradinio ugdymo mokytojų rengimo programą bei norintys būti priešmokyklinio ugdymo mokytojais.

Savo sklypo ir teritorijos neturi 15 proc. tikrintų privačių darželių, o ir iš turinčiųjų sklypus 10 proc. nėra įsirengę vaikų žaidimo aikštelės.

Net 40 proc. patikrintų darželių vaikų žaidimų aikštelėse nefiksuojama jų priežiūra ar remontas. „Siekiant išvengti traumų, įranga ir aikštelės turėtų būti kontroliuojamos nuolat“, – komentavo NVSC Vilniaus departamento vadovė.

Sostinės darželiuose taip pat didelė problema – netinkamai organizuojamas vaikų miegas. Net 23 proc. lovų, skirtų pietų miegui, yra su minkštu pagrindu, 47 proc. jaunesnių nei 1,5 metų vaikų lovų neturi apsauginių sienelių.

Netinkami suolai – nuo pirmųjų dienų

Patikrinę pirmokų klases, NVSC specialistai pažeidimų rado gerokai mažiau. Mokyklose sudarytos galimybės vaikams atsigerti geriamojo vandens higieninėmis sąlygomis, vykdomas rankų higienos ugdymas bei sudarytos sąlygos asmens higienai tualetų-prausyklų patalpose. Šioje srityje buvo fiksuojami tik pavieniai pažeidimai.

„Tačiau 44 proc. patikrintų pirmokų suolų yra netinkamo dydžio arba netinkamai sureguliuoti. Tai reiškia, kad beveik pusė pirmokėlių sėdi jiems netinkamuose suoluose ir tai ilgainiui lems stuburo problemas“, – sako R. Lingienė.